Hyggeligt sommerhus til 6 personer med vildmarksbad og sauna
Lyngvejen 21, Klegod - Sommerhusnr.: H5995
Om huset
På Lyngvejen 21 i Klegod venter jer dette hyggelige sommerhus, hvor op til 6 personer kan holde en dejlig ferie – et oplagt valg til familien! Det renoverede sommerhus byder på både vildmarksbad med spafunktion, sauna og udebruser, så her kan I virkelig komme helt ned i gear. Desuden er sommerhuset beliggende kun 800 meter fra stranden.
Vildmarksbad, udebruser og sauna
I løbet af jeres ferie i sommerhuset på Lyngvejen 21 i Klegod vil I helt sikkert komme helt ned i gear. På sommerhusets udeområde venter jer nemlig et vildmarksbad med spafunktion, hvor I kan nyde masser af afslapning i det varme vand under åben himmel – især under stjernehimlen om aftenen er det helt fantastisk. Udendørs har I desuden en udebruser, I kan skylle jer under.
Også indendørs i sommerhuset har I muliglighed for at få slappet af i løbet af ferien. Her har I en sauna, hvor I kan sætte jer godt til rette i varmen, mens I bare slapper fuldstændig af. Hvis I har været en tur ved Vesterhavet, kan I også sætte jer ind i saunaen for at få varmen igen.
Hyggelig indretning og brændeovn
I sommerhuset, der er renoveret i 2022, bliver I mødt af en hyggelig indretning, hvor I hurtigt kommer til at føle jer hjemme. Alrummet udgør hjertet i feriehuset, hvor I kan tilbringe mange hyggelige feriestunder med madlavning, sjove spil og gode film – med Chromecasten har I endda mulighed for at streame jeres yndlingsfilm i tv’et.
I alrummet har I desuden en brændeovn, der knitrer i baggrunden og fuldender feriestemningen, samtidig med at den spreder en dejlig varme i rummet. Derudover har I en varmepumpe i sommerhuset, der sørger for et godt indeklima på energivenlig vis.
I alt 4 soveværelser venter jer i det 108 kvadratmeter store sommerhus, hvor I kan få jer en god nats søvn og samle ny energi. På sommerhusets badeværelse er der gulvvarme, som sørger for, at I ikke fryser fødderne fra morgenstunden.
Dejligt udeområde med terrasse og natur
Feriens varme og solrige dage kan I tilbringe på sommerhusets udeområde. Her kan I sætte jer ud på terrassen, hvor der står havemøbler og liggestole til rådighed for jer, som I kan finde jer godt til rette i, mens I kan nyde synet af den omkringliggende natur.
De lune ferieaftener kan I også tilbringe på terrassen, hvor I kan tilberede aftensmaden på grillen, som I kan nyde med et godt glas vin til.
800 meter til stranden
Der er blot 800 meter til stranden og det skønne Vesterhav fra jeres ferieadresse på Lyngvejen 21 i Klegod. I kan gå dertil på kort tid, og I kan både gå lange ture på stranden, bade i havet og meget mere, når I er fremme ved Vesterhavet.
Vil I tage på udflugt i løbet af jeres ferie, kan I blandt andet tage ud at opleve Lyngvig Fyr. I fyret er der 228 trin op til toppen, hvor der venter jer en helt fantastisk udsigt.
- Soverum:4
- Bolig-/Grundareal:108 / 2160 m²
- Renoveret / Byggeår:2022 / 1985
Lokalkontor
Esmark Hvide Sande
Telefon: +45 69 15 96 20
E-mail: hvidesande@esmark.dk
Nøgleudlevering
Nøglen kan afhentes fra kl. 15.00, men vi udleverer den også gerne tidligere på dagen, hvis feriehuset er klar til indflytning før tid.
GastDeutschlandAI Oversat
5 ud af 5
5 ud af 5
Meget dejligt, roligt beliggende og godt udstyret sommerhus. Tilstrækkeligt til 6 til 8 personer. Det er meget hundevenligt. Sommerhuset kan anbefales uden betænkeligheder.
Heidi SternDeutschlandAI Oversat
4.5 ud af 5
4.5 ud af 5
Det er et meget dejligt hus med alt, hvad man har brug for. Vi følte os meget godt tilpas og kan kun anbefale huset. Kærlige hilsener Heidi og Herbert
Monique GeorgDeutschlandAI Oversat
5 ud af 5
5 ud af 5
Huset er hyggeligt indrettet. Man føler sig straks godt tilpas. Når solen skinner om morgenen er det fuldstændigt gennemlyst, hvilket skaber en super dejlig atmosfære. På koldere dage kan man tænde ovnen i stuen, og med lyden af knitren og ild glemmer man vejret udenfor. Der er også en sauna i huset, som vi brugte flere gange, absolut anbefalelsesværdigt. Huset er fuldt udstyret, så der mangler intet. Også for vores to hunde var der rigelig plads.
GastDeutschlandAI Oversat
4 ud af 5
4 ud af 5
Huset er virkelig godt indrettet. Det har alt, hvad der er nødvendigt. Det er hyggeligt og afslappende at holde ferie der. Indenfor og udenfor er meget godt udstyret. Et andet højdepunkt er badetønden. Vi følte os meget godt tilpas.
Maren BuchholzDeutschlandAI Oversat
5 ud af 5
5 ud af 5
Ferie var helt perfekt. Huset er meget rummeligt og kærligt indrettet, der mangler intet. Højdepunkter er bestemt badetønden i haven - uanset om solen skinner eller vejret er dårligt
GastDeutschlandAI Oversat
4 ud af 5
4 ud af 5
Det var alt fint, stort nok og en smuk grund
GastDeutschlandAI Oversat
4.5 ud af 5
4.5 ud af 5
Huset har en god beliggenhed i Klegod-området, centralt beliggende for både strand og indkøbsmuligheder. Det bliver betrådt gennem et forrum, hvor man kan aflægge jakker og sko. Til venstre fra gangen ligger værelserne, og man træder ind i den hyggelige stue med integreret køkken, der er meget godt udstyret. Med varmepumpen kan man indstille husets temperatur godt. Kaminen er velegnet til kolde aftener og varmer huset igennem. Badeværelset er lidt mindre, men meget godt (nyt og aflægningsmulighed) og praktisk indrettet. Den tilstødende sauna er for mange et højdepunkt. Alt i alt et skønt og hyggeligt hus.
Silke StüberDeutschlandAI Oversat
5 ud af 5
5 ud af 5
Feriehuset indbyder til velvære og nydelse og imponerer med sin rummelighed i huset og haven. Saunaen og badetønden inviterer til wellness, så man bare kan slappe af. Grunden er meget rummelig og smukt anlagt. Til stranden går man gennem duftende hede og klitter. Vi følte os meget godt tilpas og ville til hver en tid leje huset igen.
Indretning
Kalender
Om området

Dit servicekontor i nærheden
Esmark Hvide Sande
Kirkevej 6
6960 Hvide Sande
Telefon: +45 69 15 96 20
Email: hvidesande@esmark.dk
2.748
2.748
2.748
Oplistet i: OmråderKlegodLyngvejen 21, 6950 Ringkøbing













































