Feriehus m. stort badeværelse, spa, sauna og en god terrasse

3
icon
icon
icon

Krattet 8, Søndervig

- Sommerhusnr.: i6277
6 pers.
Antal personer
800 m.
Nærmeste strand
2000 m.
Nærmeste indkøb
Hund ikke tilladt
2 pers.
Tømmespa
Sauna
Opvaskemaskine
Vaskemaskine
Tørretumbler
Fibernet
Gratis fiberbredbånd
Ikke-ryger hus
Ladning
Ingen mulighed for opladning af elbil
Gæsterne siger: icon icon

Dette sommerhus er den perfekte feriebolig til en gruppe på op til 6 personer. Med en størrelse på hele 105 kvm er der rigeligt med plads til at slappe af og nyde en behagelig ferie. Ud over varmepumpe og spabad, er huset også udstyret med alle de bekvemmeligheder, man kan ønske sig, herunder et fuldt udstyret køkken, hyggelig stue med brændeovn og en dejlig terrasse, hvor man kan nyde de skønne omgivelser.

Charmerende feriehus med stor badeværelse og spabad

Forestil dig at træde ind i dette sommerhus på Krattet 8, hvor feriestemningen er helt i top. Der er en dejlig atmosfære, og du kan straks mærke, at det er et sted, hvor du kan slappe af og nyde tilværelsen.

Køkkenet er centralt placeret, med alt, hvad du behøver for at lave lækre feriemåltider. Opvaskemaskinen gør rengøringen nem og hurtig, så du kan bruge mere tid på at nyde ferien.

Når aftenen falder på, er der intet bedre end at tænde op i brændeovnen. Det skaber en dejlig hygge og varme i huset, og du kan sidde og slappe af med en god bog eller en god film. Stuen er rummelig og indbydende, og der er masser af plads til at samles til spil og hyggelige samtaler med en forfriskende drink.

Huset er indrettet med 3 gode reelle værelser. 2 af værelserne er med dobbeltsenge og den sidste med enkelt senge. Det giver god mulighed for at indrette jer, helt efter jeres behov. At vågne veludhvilet, er et fantastisk udgangspunkt for en god ferie!

Huset indeholder et stort og lækkert ’wellness’ badeværelse med både spa og sauna. Så uanset vind og vejr ude, så kan man sagtens blive varmet igennem inde og komme helt ned i gear og stresse af, enten i den dejlige, varme sauna eller de afslappende bobler i spabadet.

800 meter til vandet, gynge og overdækket terrasse

Fra krattet 8, har I kun 800 meter til vandet og kan hurtigt stå med fødderne i vandkanten. Når vejret tillader det, kan i grille på den lukkede terrassen og nyde den danske sommer evt. med en drink. Feriehuset har både gode læ kroge og sågar en overdækket, til når duggen falder om aftenen. Ligeledes er der rig mulighed for at snuppe en lur på en solvogn eller ligge sig med en bog og en kold forfriskning, på de lune dage.

Alt i alt er dette sommerhus det perfekte sted at slappe af og nyde ferien. Uanset om du vil tilbringe tiden med at udforske naturen, byerne langs vestkysten, eller om du bare vil slappe af og nyde roen, så vil dette sommerhus være det ideelle sted for dig og din familie eller venner.

 

Det siger vores gæster om sommerhuset i6277

DE
D.
sagde , Köln

Ruhig gelegenes Ferienhaus mit kleiner Sauna und Whirlpool, nahe dem belebten Örtchen Soendervig und in Fahrnähe zu Hvide Sande. Gut geeignet für 4-5 Personen, die gern auch mal ein paar Kilometer spazieren. In unmittelbarer Nähe zu Angelmöglichkeiten und ca. 1,5 km vom Meer entfernt.

DK
D.
sagde , Slagelse

Dejligt hus, køkkenet velindrettet med masser af service, gryder og pander.

DE
D.
sagde , Hannover

Einfaches aber gemütliches Haus.
Alles vorhanden was man so braucht.

Se flere anmeldelser


Soverum:3
Bolig-/Grundareal:105 / 1.280
Renoveret / Byggeår:2014 / 1973

Køkken:

Køleskab m. frostboks, fryser (100 L), Microbølgeovn, Opvaskemaskine.

Stue:

Brændeovn, Fladskærms-tv, danske og tyske kanaler, DVD, Radio m/cd-afspiller.

Bad:

Tømmespa, 1 Badeværelse (Gulvvarme).

Sovepladser:

2 Dobbeltsenge, 2 Enkeltsenge

Øvrige:

Fiberbredbånd, sauna, Vaskemaskine, Tørretumbler, trælaminat i stue, Tæppe i soveværelse, Varmepumpe, lukket terrasse, Overdækket terrasse, Havemøbler, Liggestole, Gasgrill, gynge, redskabsrum.

Henter data...

Værd at vide om Søndervig

Søndervig er et af de mest populære feriedestinationer i Danmark, og det er ikke uden grund. Sommerhuse i Søndervig ligger kun et stenkast fra Vesterhavet i en livlig ferieby med masser af attraktioner og aktiviteter. Stranden i Søndervig er kåret til en af Danmarks bedste badestrande, og om sommeren er der livreddere til stede på stranden. Søndervig ligger i køreafstand til købstaden Ringkøbing og til fiskeribyen Hvide Sande, som begge er en udflugt værd.

Beliggenhed og landskab: Søndervig ligger ved Vesterhavet, og området er derfor præget af strand, klitter og hede. Ringkøbing Fjord ligger også blot et stenkast fra Søndervig, og på ti minutter i bil kan du komme til Vest Stadil Fjord, som er en af de største fuglerastepladser i Danmark.

Indkøb og shopping: Der ligger et stort supermarked i Søndervig, hvor du kan foretage dine daglige indkøb, ligesom du finder en række specialbutikker i byen. Du kan også tage på shopping i den gamle og hyggelige købstad Ringkøbing, som ligger et kvarters kørsel fra Søndervig.

Oplevelse og udflugtsmål:

Muligheder for at være aktiv: Vandreture, cykelture, badning, segway-kørsel, drageflyvning og ravsøgning.

Hundeskove i nærheden: De nærmeste hundeskove er hundeskoven i Femhøjsande Plantage og Husby Hundeskov. Femhøjsande Plantage ligger et par kilometer øst for Ringkøbing, cirka et kvarters kørsel fra Søndervig. Husby Hundeskov, som er en fuldt indhegnet hundeskov, ligger cirka 20 minutters kørsel fra Søndervig.

Se priser
Persondata- og cookiepolitikSitemap
Søger...