Firestjernet sommerhus med vildmarksbad og udebruser i Blåvand
Nordslugen 30, Blåvand - Sommerhusnr.: 60382
Om huset
Kun 600 meter fra Vesterhavet og de smukke, hvide sandstrande ligger dette skønne sommerhus på Nordslugen 30. Dette sommerhus, der er renoveret i 2022, byder inden for til en dejlig ferie ved Vesterhavet, hvor der er masser af afslapning på programmet i vildmarksbadet. Med plads til 8 personer er det en oplagt ferieadresse for én stor eller 2 små familier.
Afslapning i det fri i vildmarksbadet
På jeres ferie i sommerhuset på Nordslugen 30 i Blåvand venter jer masser af afslapning i det fri. Her har I nemlig et skønt vildmarksbad, der byder på afslappende stunder under åben himmel. Det er simpelthen fantastisk at sidde i det varme vand og slappe fuldstændig af – især under aftenens stjernehimmel.
Udover vildmarksbadet er der også mulighed for at slappe af på terrassen. Her er der havemøbler og liggestole til jer, så I kan sætte jer godt til rette med en spændende bog på en god plads i solen - og jer, der foretrækker skygge, kan sætte jer ind under den overdækkede del af terrassen. Om aftenen kan I tænde op i grillen og samles til en lækker grillmiddag med gode bøffer og vin på terrassen.
Fra april til oktober har I desuden en udebruser, som I kan skylle jer under inden en tur i vildmarksbadet eller efter en tur ved stranden for at skylle sandet af tæerne.
Hyggelige feriestunder foran brændeovnen
I sommerhuset på Nordslugen 30 venter jer også mange hyggelige feriestunder for hele ferieflokken. I stuen kan I tænde op i brændeovnen, der med sin knitren og varme sørger for at holde hyggen og temperaturen i top - både når der er madlavning, spil og film på programmet.
Det 126 kvadratmeter store sommerhuset, der er renoveret i 2022, rummer 4 gode soveværelser. 3 af soveværelserne er indrettet med dobbeltsenge, mens det fjerde soveværelse er indrettet med en etageseng. Derudover rummer sommerhuset 1 badeværelse.
I køkkenet har I en opvaskemaskine til rådighed, så I ikke skal bruge en masse tid på opvask efter madlavningen. Desuden byder sommerhuset på en energivenlig varmepumpe, så I kan have et godt indeklima med behagelige temperaturer på ferien.
Skøn beliggenhed kun 600 meter fra stranden
Fra jeres ferieadresse på Nordslugen 30 har I ikke langt til det smukke Vesterhav. Med en distance på blot 600 meter vil det ikke tage jer lang tid at nå til de smukke blå bølger og brede sandstrande. Uanset vejret er en tur til Vesterhavet det hele værd.
Feriehuset er desuden beliggende cirka 3 kilometer fra centrum af Blåvand, hvor I finder en række indkøbsmuligheder i form af supermarkeder og specialbutikker. I Blåvand er der også hyggelige spisesteder, I kan besøge, når I hellere vil spise ude i stedet for selv at stå med madlavningen.
- Soverum:4
- Bolig-/Grundareal:126 / 400 m²
- Renoveret / Byggeår:2022 / 1979
Lokalkontor
Esmark Blåvand
Telefon: +45 69 15 96 16
E-mail: blaavand@esmark.dk
Nøgleudlevering
Nøglen kan afhentes fra kl. 15.00, men vi udleverer den også gerne tidligere på dagen, hvis feriehuset er klar til indflytning før tid.
Timo SteinkampDeutschlandAI Oversat
3.5 ud af 5
-mere detaljerede oplysninger om brugen af en udendørs whirlpool -defekte stole skal udskiftes: på en af spisestuestolene er hele sædet løsnet
GastDeutschlandAI Oversat
3.5 ud af 5
Sommerhuset er perfekt placeret i klitlandskabet og som det sidste hus på vejen. Det er en drøm at stå op om morgenen og se den smukke natur og de forbipasserende hjorte gennem de gulv-til-loft vinduer. Dejlig hyggelig stue med udsigt over klitlandskabet. Varmetønden invitere til afslapning.
GastDeutschlandAI Oversat
4.5 ud af 5
Moderne feriehus med smuk beliggenhed i klitterne og kort vej til stranden.
GastDeutschlandAI Oversat
5 ud af 5
Et skønt, vindbeskyttet feriehus i Danmarks klitlandskab. Perfekt feriehus for naturelskere, væk fra turistmylderet. Oplev hjorte og harer i nabolaget, lyt til lærkens sang, eller nyd den ca. 10 minutters tur gennem klitterne til stranden!
Werner BenekeDeutschlandAI Oversat
5 ud af 5
Sommerhuset er hyggeligt indrettet og rent. I køkkenet finder man alt, hvad man har brug for. Badeværelset er lidt småt til otte mennesker, men det kan man arrangere sig med. Vi kommer gerne igen og kan varmt anbefale huset.
Andrea Sommer-landscheidtDeutschlandAI Oversat
4.5 ud af 5
Det perfekte sommerhus for en, der søger ro. Huset ligger for enden af vejen, om morgenen ser man rådyr og andre dyr. Landskabet, hvor huset er indlejret, minder om den amerikanske prærie. Huset er perfekt for et ægtepar, også med barn. Da der kun er et badeværelse og ingen ekstra toiletter, ville vi ikke leje huset med et andet par.
GastDeutschlandAI Oversat
5 ud af 5
Det var de bedste senge, vi nogensinde har haft. Møblerne var hyggelige, og sofaen var ikke siddet igennem. Huset har rigelig plads. Man føler sig næsten som hjemme, og vores børnebørn ville bo der for evigt.
GastDeutschlandAI Oversat
4.5 ud af 5
Huset opfattede vi udseendemæssigt udefra som meget oprindeligt og enkelt holdt. De indre værdier er til gengæld en ægte overraskelse. I bund og grund en lille rav, som man først kan værdsætte ved andet øjekast.
GastDeutschlandAI Oversat
4 ud af 5
Dejligt hus, fantastisk beliggenhed. Køkkenets udstyr efterlader dog noget tilbage at ønske. Det ser virkelig ud som om bedstemor har ryddet op i køkkenskabene
Indretning
Kalender
Om området

Dit servicekontor i nærheden
Esmark Blåvand
Blåvandvej 1
6857 Blåvand
Telefon: +45 69 15 96 16
Email: blaavand@esmark.dk
6.148
6.148
6.148
Oplistet i: Områder Blåvand Nordslugen 30, 6857 Blåvand