Charmerende sommerhus med sauna i Henne Strand
Hyldebærvej 4, Henne Strand - Sommerhusnr.: 40657
Om huset
Leder I efter et charmerende sommerhus, der er ideelt til familien eller en vennegruppe, som ønsker en afslappende pause fra hverdagens stress? Så er dette stråtækte sommerhus på Hyldebærvej 4 i Henne Strand, der byder på både fred og komfort i hjertet af den danske natur, det oplagte valg. Her er plads til op til 6 personer – samt et enkelt husdyr - som gerne vil nyde ferielivet ved den jyske vestkyst.
Afslapning i saunaen på Hyldebærvej 4
Sommerhuset på Hyldebærvej 4 i Henne Strand er udstyret med alle de bekvemmeligheder, der er nødvendige for et hyggeligt og afslappende ophold. Den skønne stue byder på en hyggelige brændeovn, som skaber varme og hygge – også på kølige aftener. Med Chromecast tilgængelig kan I streame og nyde jeres yndlingsfilm og -serier under opholdet.
Det moderne køkken er veludstyret og inkluderer opvaskemaskine og plads til at tilberede og nyde jeres kulinariske kreationer.
Dette indbydende sommerhus har 3 soverum; ét med en komfortabel dobbeltseng og 2 soveværelser med hver 2 enkeltsenge, hvilket giver rig mulighed for at tilpasse sovepladserne til familiens eller venners behov. Rumfordelingen er ideel til at sikre privatliv og komfort, når dagens eventyr er ovre.
Desuden byder sommerhuset på badeværelsesfaciliteter, med alt hvad I har brug for, inklusive vaskemaskine og tørretumbler, og kan I let holde tøjvasken i skak under jeres ophold.
Efter en dag med aktiviteter kan I få varmet musklerne igennem i sommerhusets sauna - en perfekt måde at afslutte dagen på.
Badeferie ved Vesterhavet
Blot 725 meter fra Vesterhavet giver dette sommerhus i Henne Strand jer rigelig mulighed for at nyde den friske salte havluft. Sommerhusets afskærmede og overdækkede terrasse indbyder til hyggelige grill-aftener, uanset vejret. Her kan I blot læne jer tilbage i de komfortable havemøbler for at slappe af, mens kun lyden af naturen bryder stilheden.
Henne Strand tilbyder desuden indkøbsmuligheder kun 825 meter herfra, hvilket gør jeres ophold praktisk og bekvemt. Udover små butikker findes der også flere restauranter og caféer i bymidten af denne charmerende badeby.
- Soverum:3
- Bolig-/Grundareal:92 / 1297 m²
- Byggeår:1985
Lokalkontor
Esmark Henne Strand
Telefon: +45 69 15 96 14
E-mail: henne@esmark.dk
Nøgleudlevering
Nøglen kan afhentes fra kl. 15.00, men vi udleverer den også gerne tidligere på dagen, hvis feriehuset er klar til indflytning før tid.
GastDeutschlandAI Oversat
4.5 ud af 5
4.5 ud af 5
4.5 out of 5
4.5 ud af 5
4.5 ud af 5
4.5 out of 5
Køkkenets og badeværelsets indretning er noget ældre, men rent og tilstrækkeligt. Ellers er der alt, hvad man har brug for. Man kan føle sig absolut godt tilpas i dette hus.
GastDeutschlandAI Oversat
5 ud af 5
5 ud af 5
5 out of 5
5 ud af 5
5 ud af 5
5 out of 5
Sommerhuset lå meget smukt indlejret i klitterne. Der var meget liv, men alligevel meget fredeligt. Først i byen kunne man mærke, hvor mange der var på ferie. På denne tid af året en afslappet ferie.
Stefan BengelsdorfDeutschlandAI Oversat
4.5 ud af 5
4.5 ud af 5
4.5 out of 5
4.5 ud af 5
4.5 ud af 5
4.5 out of 5
Lille, fantastisk stråtækt hus omgivet af hedebeklædte klitter
GastDeutschlandAI Oversat
5 ud af 5
5 ud af 5
5 out of 5
5 ud af 5
5 ud af 5
5 out of 5
Feriehus som tidligere i Danmark, vi kunne virkelig godt lide det. Vi følte os straks tilpas, rolig beliggenhed, klit bagved, god privatsfære. Indvendigt meget hyggeligt, muret, åbent køkken, dejligt hus.
Raffaela Scheibner-WinterDeutschlandAI Oversat
4 ud af 5
4 ud af 5
4 out of 5
4 ud af 5
4 ud af 5
4 out of 5
Huset ligger meget smukt uforstyrret i klitterne. Det er lidt fortryllet, lidt forældet, men man har alt, hvad man har brug for til en ferie i Henne (om sommeren). Andre huse har allerede gulvvarme og varmepumpe, hvilket gør en ferie i koldere årstider bedre mulig. Ellers er huset meget venligt og lyst. Terrassen trænger til en makeover, men det generer slet ikke. Udstyret er super, og vi manglede intet væsentligt.
GastDeutschlandAI Oversat
4.5 ud af 5
4.5 ud af 5
4.5 out of 5
4.5 ud af 5
4.5 ud af 5
4.5 out of 5
Huset er hensigtsmæssigt placeret i en dejlig beliggenhed.
GastDeutschlandAI Oversat
4.5 ud af 5
4.5 ud af 5
4.5 out of 5
4.5 ud af 5
4.5 ud af 5
4.5 out of 5
Huset er meget hyggeligt og støder smukt op til området. Badeværelset er gammelt, men køkkenet er godt udstyret. Der er et godt stykke at gå til stranden. Vi følte os meget godt tilpas.
Meike LückeDeutschlandAI Oversat
3.5 ud af 5
3.5 ud af 5
3.5 out of 5
3.5 ud af 5
3.5 ud af 5
3.5 out of 5
Et meget smukt og hyggeligt sommerhus. Beliggenheden er perfekt, og vejen til stranden er kort. Vi har allerede sendt et par forbedringsforslag videre til Esmark.
Svar fra Esmark: (17/04/2025)
Tak for jeres kommentarer og forbedringsforslag, som vi har rettet. Mange hilsner fra Team Esmark Henne
Martina OttDeutschlandAI Oversat
4 ud af 5
4 ud af 5
4 out of 5
4 ud af 5
4 ud af 5
4 out of 5
Et dejligt, lidt ældre, hyggeligt sommerhus. Vi kunne rigtig godt lide det. Det er indbydende lyst og badet i lys. Det ligger skjult for nysgerrige blikke i et klitbælte. Meget i huset var virkelig godt, for eksempel, at det havde en meget omfattende samling af service, og knive og køkkengrej var af meget høj kvalitet. Køkkenapparaterne derimod har set deres bedste dage, og en fornyelse af komfur/emhætte og køleskab ville være dejligt i den nærmeste fremtid. Alligevel fungerede alt. Det store, lyse opholds-spiseområde var meget hyggeligt, men sofaen kunne dog godt trænge til en fornyelse. Betrækkene var temmelig slidte, men vi dækkede dem med tæpper og gjorde det hyggeligt. Min hund elskede de to hundepuder. Soveværelserne var rene, og sengene var komfortable, især dobbeltsengen med topmadras på madrassen. Sengene samt dyner og puder var mega rene. Badeværelset er dejligt lyst på grund af det store vindue, men det er også ældre. Det var rent og opfyldte formålet. Grunden selv er lidt vildtvoksende, hvilket vi godt kunne lide, og tilsyneladende også rådyret, der kom på besøg indimellem.
Svar fra Esmark: (13/03/2025)
Dejligt at huset kunne lide dig godt. Vi giver gerne dine forbedringsforslag videre til husejeren.
Indretning
Kalender
Om området

Dit servicekontor i nærheden
Esmark Henne Strand
Strandvejen 422
6854 Henne
Telefon: +45 69 15 96 14
Email: henne@esmark.dk
Beliggenhed & landskabet
Henne Strand er en livlig ferieby med restauranter og indkøbsmuligheder i byens kompakte centrum. Henne Strand ligger direkte ud til Vesterhavet og er omgivet af det vidtstrakte klitlandskab. På den anden side af byen ligger Blåbjerg Klitplantage, som med sine mange stier inviterer til vandringer og cykelture.
Indkøb og shopping
I Henne Strand er der en SPAR-købmand samt et par bagerier. Alternativt kan du handle i Nørre Nebel (8 km) i et supermarked eller discountbutikker. I Henne Strand kan du tage på en lille strøgtur og besøge mode- og outdoorbutikker samt forretninger med kunsthåndværk, souvenirs og strandtilbehør. Hvis du skal på en større shoppingtur, er Esbjerg (ca. 30 km) med den store gågade og et indkøbscenter et godt bud.
Restauranter og caféer
I Henne Strand er der et stort udvalg af restauranter og caféer. Derfor finder du alt fra en grillbar til den lille sult over pizzeriaer og familierestauranter til brasserier og caféer. På den traditionsrige restaurant ”Strandgaarden” serveres også fiskeretter, og på Henne Kirkeby Kro kan du glæde dig over Michelinmad.
Aktiv ferie og fritid
Stutteri Vestkysten tilbyder guidede rideture, og fra Nørre Nebel kan I tage på en tur på skinnecykel. Hvis du er til golf, kan du udfordre din handicap i Henne Golfklub. I Blåbjerg Klitplantage dominerer egetræer og klitlandskabet, og plantagen kan fint udforskes på gåben på de mange stier eller på mountainbike på de særskilte ruter.
Seværdigheder
Henne Strand danner et godt udgangspunkt for ture til diverse seværdigheder i området. Af museer kan vi anbefale det kulturhistoriske Nymindegab Museum (ca. 8 km) eller bunkermuseet Tirpitz (20 km). Den maritime storby Esbjerg (ca. 35 km) er også et oplagt udflugtsmål, og Blåvand Fyr (ca. 20 km) byder en fantastisk panoramaudsigt på Danmarks vestligste punkt.
Ferie med hund
Et ophold i Henne Strand er også en stor fornøjelse for de firbenede venner. Fra oktober indtil april kan de boltre sig uden snor på den lange sandstrand, og hele året i hundeskoven ved Nørre Nebel. Også Blåbjerg Plantage er et sandt paradis for lange gåture med hunden.
Sjov for hele familien
Den lange sandstrand lægger alt efter årstid op til badeture, lange gåture eller til at samle rav. Men også minigolfbanen ved campingpladsen er en garant for sjov for hele familien, og Blåvand Zoo er ligedeles et sikkert hit hos store og små. På regnvejrsdage kan I med fordel tage i badelandet i Oksbøl.
Oplistet i: OmråderHenne StrandHyldebærvej 4, 6854 Henne







































