Lyst sommerhus med brændeovn i Sønderstrand
Regnspoven 9, Sønderstrand, Rømø - Sommerhusnr.: 87021
Om huset
Ved Sønderstrand, Rømø finder I dette klassiske feriehus på Regnspoven 9. Et lyst og hyggeligt sommerhus med brændeovn og plads til 8 gæster. Her er det også muligt at medbringe familiens firbenede ven. Sønderstrand finder I kun 1000 meter fra ferieadressen.
Komfort og lyse omgivelser
Velkommen indenfor på Regnspoven 9 – en afslappende oase der kan danne rammerne for jeres næste ferie. Med plads til 8 gæster er feriehuset et ideelt valg til den store familie eller venner. Her er 3 veludstyrede soveværelser samt 2 sovepladser på hemsen.
Feriehusets hjerte er stuen, der ligger i åben forbindelse med køkkenet med opvaskemaskine. Stuen er hyggeligt indrettet med komfortable møbler, og de store vinduer inviterer dagslyset indenfor. Brændeovnen er centralt placeret, og her kan I samles til afslapning på sofaen eller brætspilsaften. Den energibesparende varmepumpe sørger for et behageligt indeklima, hele året rundt.
På det dejlige badeværelset, holdt i hvide farver, med en muret bruseniche, finder I også en vaskemaskine. Her er anlagt gulvvarme.
Overdækket træterrasse, carport og plads til leg
Træd ud på den delvist overdækkede terrasse, hvor I kan sætte jer tilbage og slappe af. Havemøblerne står klar til jer. Den grønne grund indbyder til leg, og familiens mindste kan få glæde af sandkassen samt gyngerne.
Afslut en dejlig dag med familien på terrassen. Her kan I nyde et dejligt måltid tilberedt på gasgrillen efterfulgt af en dejlig gåtur med hunden på stranden.
Rømø har et væld af vandre- og cykelstier, der snor sig gennem den smukke natur. Det kan derfor anbefales at medbringe eller leje derfor cykler på øen – bilen kan I trygt parkere under carporten.
Sønderstrand findes 1000 meter fra jeres ferieadresse, og her er aktiviteterne mange. Gå smukke ture, hop i bølgerne blå eller prøv kræfter med kitebuggies eller blokarts.
Der er heller ikke langt til Havneby med butikker og restauranter. Her sejler færgen til den tyske nabo-ø Sild, som er et populært udflugtsmål.
- Soverum:3
- Bolig-/Grundareal:77 / 2566 m²
- Byggeår:1988
Lokalkontor
Esmark Rømø
Telefon: +45 69 15 96 19
E-mail: romo@esmark.dk
GastDeutschlandAI Oversat
4.5 ud af 5
4.5 ud af 5
Samlet set et dejligt feriehus til 4 personer. Ved et større antal kan der opstå problemer med brugen af badeværelset. Ideelt til familier med børn. Der er mange legeredskaber på grunden, der starter fra en sandkasse, en gynge til stigegolf. Grunden er roligt beliggende. For hundeejere er der i nærheden et indhegnet løbeområde.
GastDeutschlandAI Oversat
4.5 ud af 5
4.5 ud af 5
Smukt beliggende feriehus med stor have og lille skov. Meget hyggeligt indrettet med trægulv. Der var tilstrækkeligt med service til rådighed. Køkkenudstyr og badeværelse er lidt ældre, men alt er stadig intakt. Flot brændeovn og dejlige siddepladser udenfor. Hyggeligt loft til børn at overnatte på.
Berit JohannsenDanmark
5 ud af 5
5 ud af 5
Regnspoven 9 er et yderst funktionelt feriehus med optimal indretning, hvor mange gæster kan indrette sig på relativ få kvadratmeter
GastDeutschlandAI Oversat
4.5 ud af 5
4.5 ud af 5
Beliggenheden af feriehuset er praktisk og meget stille. Det tilbyder masser af plads udenfor, men indendørs kan det blive lidt fyldt fra 6 personer. Det er hyggeligt og indbydende og byder også på skønne og afslappende timer foran pejsen i efterårsmånederne. Det åbne køkken og det store bord giver mange muligheder for at udfolde sig: Med god mad, grillaftener, brætspil og gode samtaler. Badeværelset tilbyder masser af plads og giver mulighed for at slappe af, og man kan nyde et rigtig godt brusebad. Ved en for lang brusen eller for mange personer, der bader efter hinanden, kan vandet blive koldt. En anden positiv ting, som vi gerne vil fremhæve, er opmærksomheden på detaljer og generelt en god indretning. Alt i alt havde vi en vidunderlig tid på Rømø og nød hvert minut i feriehuset.
Klaus MüllerDeutschlandAI Oversat
4 ud af 5
4 ud af 5
Feriehuset ligger meget roligt og er rigtig godt til afslapning. Udlejerne er meget hjertelige og havde allerede tilberedt kaffe og småkager ved ankomst, hvilket var meget behageligt. Tre soveværelser nedenunder, et med fjernsyn oppe, godt inddelt. Køkkenet er udstyret med gode apparater, der er også rigeligt service. Pejsen ligger centralt og giver en god varme, det er rigtig sjovt. Alt i alt kan man kun anbefale huset. En pande burde udskiftes. Skabet ved emhætten, hvor glassene står, er ikke ideelt, da man ikke kan åbne det ordentligt. Udendørs grillen var meget beskidt. Indgangsdøren kunne bruge en stopklods, da den altid slår mod badeværelsesdørsstolpen. Ingen andre klager. Modtagelsen var simpelthen super, mange tak for det.
Mirjam RömerDeutschlandAI Oversat
4.5 ud af 5
4.5 ud af 5
Det er meget hyggeligt, venligt og indbydende.
GastDeutschlandAI Oversat
4.5 ud af 5
4.5 ud af 5
Huset ligger dejligt roligt med lidt gennemkørende trafik. Haven er flot og velegnet til børn. Huset opfylder alle vores ønsker og krav til et hus.
GastDeutschlandAI Oversat
5 ud af 5
5 ud af 5
Helt hyggeligt, meget god og rolig beliggenhed i naturen, meget flinke udlejere, jeg ville helt sikkert tage derhen igen.
GastDeutschlandAI Oversat
5 ud af 5
5 ud af 5
Feriehuset ligger dejligt roligt mellem grantræer og et par birketræer. Fasaner, harer og rådyr er ofte gæster på grunden. På den overdækkede terrasse kan man skønt spise morgenmad og grille i læ for vinden. Hvis man ønsker at solbade, kan man gøre det behageligt på de nye liggestole. Dem, der foretrækker skyggen, kan også finde sin plads. Huset er kunstnerisk dekoreret med træfigurer og muslinger, er velholdt og har alt, hvad man har brug for, så vi følte os meget godt tilpas.
Manuel ZanderDeutschlandAI Oversat
5 ud af 5
5 ud af 5
Et kærligt og charmerende indrettet feriehus. Smuk udsigt til naturen. Roligt beliggende.
Indretning
Kalender
Om området

Dit servicekontor i nærheden
Esmark Rømø
Juvrevej 6
6792 Rømø
Telefon: +45 69 15 96 19
Email: romo@esmark.dk
3.298
3.298
3.298
Oplistet i: OmråderSønderstrand, RømøRegnspoven 9, 6792 Rømø












































