Hyggeligt sommerhus med sauna og brændeovn i Årgab

Tingodden 294, Årgab - Sommerhusnr.: E4242

Antal personer
7 pers.
Nærmeste strand
300 m
Nærmeste indkøb
5000 m
Husdyr tilladt
Max 2
Sauna
Opvaskemaskine
Vaskemaskine
Tørretumbler
Gratis fiberbredbånd
Fibernet
Ikke ryger hus
Opladning af elbil
Ladning
Varmepumpe: Luft til luft
Sommerhus E4242 på Tingodden 294, Årgab - Billede #0Sommerhus E4242 på Tingodden 294, Årgab - Billede #1Sommerhus E4242 på Tingodden 294, Årgab - Billede #2Sommerhus E4242 på Tingodden 294, Årgab - Billede #3Sommerhus E4242 på Tingodden 294, Årgab - Billede #4Sommerhus E4242 på Tingodden 294, Årgab - Billede #5Sommerhus E4242 på Tingodden 294, Årgab - Billede #6Sommerhus E4242 på Tingodden 294, Årgab - Billede #7Sommerhus E4242 på Tingodden 294, Årgab - Billede #8Sommerhus E4242 på Tingodden 294, Årgab - Billede #9Sommerhus E4242 på Tingodden 294, Årgab - Billede #10Sommerhus E4242 på Tingodden 294, Årgab - Billede #11Sommerhus E4242 på Tingodden 294, Årgab - Billede #12Sommerhus E4242 på Tingodden 294, Årgab - Billede #13Sommerhus E4242 på Tingodden 294, Årgab - Billede #14Sommerhus E4242 på Tingodden 294, Årgab - Billede #15Sommerhus E4242 på Tingodden 294, Årgab - Billede #16Sommerhus E4242 på Tingodden 294, Årgab - Billede #17Sommerhus E4242 på Tingodden 294, Årgab - Billede #18Sommerhus E4242 på Tingodden 294, Årgab - Billede #19Sommerhus E4242 på Tingodden 294, Årgab - Billede #20Sommerhus E4242 på Tingodden 294, Årgab - Billede #21Sommerhus E4242 på Tingodden 294, Årgab - Billede #22Sommerhus E4242 på Tingodden 294, Årgab - Billede #23Sommerhus E4242 på Tingodden 294, Årgab - Billede #24Sommerhus E4242 på Tingodden 294, Årgab - Billede #25Sommerhus E4242 på Tingodden 294, Årgab - Billede #26Sommerhus E4242 på Tingodden 294, Årgab - Billede #27Sommerhus E4242 på Tingodden 294, Årgab - Billede #28Sommerhus E4242 på Tingodden 294, Årgab - Billede #29Sommerhus E4242 på Tingodden 294, Årgab - Billede #30Sommerhus E4242 på Tingodden 294, Årgab - Billede #31Sommerhus E4242 på Tingodden 294, Årgab - Billede #32Sommerhus E4242 på Tingodden 294, Årgab - Billede #33Sommerhus E4242 på Tingodden 294, Årgab - Billede #34Sommerhus E4242 på Tingodden 294, Årgab - Billede #35Sommerhus E4242 på Tingodden 294, Årgab - Billede #36Sommerhus E4242 på Tingodden 294, Årgab - Billede #37Sommerhus E4242 på Tingodden 294, Årgab - Billede #38Sommerhus E4242 på Tingodden 294, Årgab - Billede #39Sommerhus E4242 på Tingodden 294, Årgab - Billede #40
1 / 41

På Tingodden 294 i Årgab ligger dette hyggelige sommerhus med brændeovn, der er renoveret i 2018. I sommerhuset er der plads til 7 personer – og 2 hunde er også velkomne. Sommerhuset er godt indrettet med mange praktiske detaljer og dets højdepunkt er nok den skønne sauna, hvor I kan få en velfortjent pause fra hverdagen med en god gang afslapning.

Forkæl jer selv med en tur i saunaen

Tingodden 294 er et velholdt feriehus, der er renoveret i 2018. Det rummer blandt andet 4 soveværelser, 1 badeværelse med gulvvarme samt 1 gæstetoilet. På badeværelset er der også adgang til en skøn sauna, hvor I kan forkæle jer selv med masser af afslapning eller få varmen igen efter en bade- eller svømmetur.

Hjertet i sommerhuset er opholdsrummet, hvor der fra stuen er åbent til køkkenet – her kommer I helt sikkert til at tilbringe mange gode stunder sammen i løbet af ferien med sjove brætspil eller gode film på tv’et. På de kølige dage kan I tænde op i brændeovnen, der også sørger for ekstra god feriestemning.

I sommerhuset har I gode praktiske faciliteter, der giver jer mere tid sammen under ferien, der ikke skal bruges på alt muligt husarbejde. Vaskemaskinen og tørretumbleren sørger for vasketøjet, og i køkkenet kan I nyde godt af, at opvaskemaskinen klarer opvasken for jer.

Flere terrasser og en skøn have

Sommerhuset har et dejligt udeområde med en skøn have og flere terrasser. Den vestvendte terrasse er afskærmet, delvist overdækket og ligger direkte ud til haven – det perfekte sted for jer forældre, der kan slappe af i liggestole og havemøbler, mens I holder øje med børnene og hundene, der render rundt i haven.

På sommerhusets sydside finder I en delvist overdækket terrasse, hvor I kan ligge og sole jer på de solskinsfyldte feriedage. Når I trænger til skygge, kan I rykke liggestolene ind under taget, hvor hundene sikkert gerne ledsager jer, så de kan få sig en pause i skyggen.

På østsiden er der en mindre flisebelagt terrasse, hvor det er helt perfekt at sidde for sig selv med den varme morgenkaffe og se solen stå op over Ringkøbing Fjord, mens resten af flokken så småt begynder at stå op.

De lune sommeraftener skal selvfølgelig også tilbringes udendørs. Tænd op i grillen og tilbered en god middag, som I kan samle jer om på en af sommerhusets terrasser, mens solen går ned, og dagen går på hæld. 

Tæt på Vesterhavet og Ringkøbing Fjord – tag en tur til Hvide Sande

Sommerhuset på Tingodden 294 ligger i Årgab, det smalleste sted på Holmsland Klit, lige mellem Ringkøbing Fjord og Vesterhavet. Afstanden mellem sommerhuset og Vesterhavet er på kun 300 meter, og det vil ikke tage jer mange minutter at gå hertil.

Årgab ligger få minutter syd for fiskerbyen Hvide Sande, som helt klart er et besøg værd. Her kan I tage ud at spise på en af byens hyggelige restauranter eller tage et smut forbi havnen, hvor I kan se både fiskere og kuttere – og måske en sæl kigger op fra vandet og hilser på. Desuden er der også forskellige indkøbs- og shoppingmuligheder i byen.

  • Soverum:4
  • Bolig-/Grundareal:116 / 1407 m²
  • Renoveret / Byggeår:2018 / 1988
Lokalkontor

Esmark Hvide Sande
Telefon: +45 69 15 96 20
E-mail: hvidesande@esmark.dk

Nøgleudlevering

Nøglen kan afhentes fra kl. 15.00, men vi udleverer den også gerne tidligere på dagen, hvis feriehuset er klar til indflytning før tid.

DeutschlandAI Oversat

5 ud af 5

Vi var meget tilfredse med huset. God indretning og også muligheden for at trække sig tilbage på grund af opdelingen. En kort vej til stranden gør ferien perfekt.

DeutschlandAI Oversat

5 ud af 5

Smukt, stort feriehus. Perfekt også for hunde! Vi følte os straks som hjemme og havde slet ikke lyst til at tage afsted igen. :)

DeutschlandAI Oversat

4 ud af 5

Et dejligt hus indrettet med kærlighed, kun sengene og sofaen er en smule slidte.

DeutschlandAI Oversat

5 ud af 5

Super sommerhus. Fantastisk opdeling af rummene. Alt, hvad man har brug for, er der. Terrasser næsten i alle verdensretninger, så man altid kan vælge solen om sommeren.

DeutschlandAI Oversat

5 ud af 5

Flot hus med en super pejs!

DeutschlandAI Oversat

5 ud af 5

Meget dejligt feriehus i strandnær beliggenhed. Korte veje til indkøb og shopping.

DeutschlandAI Oversat

4 ud af 5

Sommerhuset ligger for enden af vejen, og man har meget privatliv, det er næsten ikke synligt, og man kan rigtig slappe af og finde ro her. Udeterrassen er indhegnet, så det er perfekt også til hunde. Opholdsområdet er hyggeligt. Køkkenet er godt udstyret og nyistandsat. Vi følte os meget godt tilpas her og havde en dejlig tid. Vejen til stranden er kort, hvilket bare er fantastisk.

DeutschlandAI Oversat

5 ud af 5

Vi følte os meget godt tilpas i dette dejlige hus. Tre terrasser giver altid mindst en vindstille og tør krog. Grunden er beskyttet af vegetation i alle retninger og ligger i en lukket vej, hvilket er særligt fordelagtigt for folk med vagtsomme hunde.

DeutschlandAI Oversat

4.5 ud af 5

Dette hus er samlet set kun til at føle sig godt tilpas i. Det scorer med den vidunderlige fordeling af værelserne i et roligere område med soveværelser og badeværelse + gæste-WC og opholdsområde med køkken, spisestue + stue. 2 terrasser er store og ideelle til altid at finde en beskyttet plet. Indretningen er behageligt moderne, ikke opstyltet og praktisk… altså hygge! Opvaskemaskine, vaskemaskine, tørretumbler og opladningspunkt for elbiler tilbyder ekstra komfort.

DeutschlandAI Oversat

5 ud af 5

Skønt og meget hyggeligt feriehus. Tæt på stranden og med det indhegnede terrasseområde er det perfekt til hunde. Selvom det er tæt på vejen, hører man næsten ingenting derfra.

DeutschlandAI Oversat

4 ud af 5

Vi kunne virkelig godt lide huset. Vi havde to dejlige ferieuger og følte os meget godt tilpas i huset. Huset ligger stille for enden af en blindgyde. De to terrasser er godt anlagte, så vi altid kunne finde det rigtige sted for os.

DeutschlandAI Oversat

4 ud af 5

Dejligt beliggende feriehus, meget stille, næsten skjult, perfekt med hund; moderne indrettet, køkkenet lader intet tilbage at ønske, huset er lidt gammelt, men velholdt og rent; pris/ydelse er super, vi ville komme tilbage når som helst

DeutschlandAI Oversat

5 ud af 5

Feriehuset er bare super, allerede ved indtræden følte vi os straks godt tilpas. Køkkenet er udstyret med alt nødvendigt for en vellykket ferie. Vores børn kunne især lide hyggehjørnet i opholdsrummet. Huset er kærligt indrettet og har en superskøn udstyr. Det var sjovt at sørge for madlavningen i køkkenet. Pluspunkt er den lukkede terrasse, der fra ydersiden er svært gennemsigtig. Til fods kan man nå HvideSande på ca. 45 minutter. Vi kommer gerne igen og anbefaler huset 100% videre. Mange tak for vidunderlige 14 dages afslapning

DeutschlandAI Oversat

5 ud af 5

Huset på Tingodden 294 er et fantastisk velværehus og absolut tiltalende, moderne... altså hygge

DeutschlandAI Oversat

5 ud af 5

Det er et absolut komfortabelt hus! Fantastisk opdeling af stueområde og soveområde, så roen er garanteret. Indretningen er smagfuld, praktisk og hygge, 2 terrasser tilbyder behagelige siddepladser, plænen samt hele huset er diskret omkranset af en klitvæg og typiske buske ... en drøm for velvære. E-apparaterne såsom opvaskemaskine, vaskemaskine, tørretumbler og E-ladeboks gør livet komfortabelt ;)

DeutschlandAI Oversat

5 ud af 5

Smukt feriehus perfekt til vores ferie, med alt udstyret, en perle for os

DeutschlandAI Oversat

4.5 ud af 5

Et meget flot og stort sommerhus, super velegnet til ferie med hund i dejlig omgivelser. Har allerede booket det igen til næste år.

DeutschlandAI Oversat

5 ud af 5

Vi følte os meget hjemme i sommerhuset, og vi manglede intet.

DeutschlandAI Oversat

4.5 ud af 5

Feriehuset er tilstrækkeligt stort til 7 personer. Vi kunne især godt lide, at der var en sydøst-terrasse, hvor man kunne nyde sin morgenmad i solen, og en sydvest-terrasse med masser af plads og forskellige siddepladser og liggestole. Vores drenge elskede 'hyggekrogen' i stuen og tilbragte meget tid der, når vejret var mindre godt. Køkkenet er godt udstyret, bortset fra en tekande manglede vi intet der.

DeutschlandAI Oversat

5 ud af 5

Vi har tilbragt 14 skønne dage, til dels med 5 voksne, i det meget smagfuldt indrettede sommerhus. Huset har en meget smuk beliggenhed og er meget velindrettet. Med de to store terrasser kan man altid finde en krog, hvor man kan sidde i solen eller i læ. Vi savnede intet... bortset fra solen, som godt kunne have vist sig mere :)

DeutschlandAI Oversat

5 ud af 5

Meget smukt, hyggeligt og smagfuldt indrettet sommerhus med smukke terrasser. Den store terrasse er optimal til ferie med hund, da den er helt lukket. En velholdt græsplæne hører også til huset, som er omgivet af en beplantet vold, så den nærliggende vej ikke kan høres.

Danmark

4.5 ud af 5

Godt indrettet med famile med børn , dejligt med to toilletter . Mangler måske lidt til børn udenfor .

DeutschlandAI Oversat

5 ud af 5

Det var et af de bedste huse, vi har booket hos Esmark. Huset var så smukt og hyggeligt, at vi allerede har booket det igen til næste år.

Indretning

Kalender

Om området

Esmark Hvide Sande Kontor

Dit servicekontor i nærheden

Esmark Hvide Sande

Kirkevej 6
6960 Hvide Sande

Telefon: +45 69 15 96 20
Email: hvidesande@esmark.dk