4 stjernet sommerhus med brændeovn, anneks og udebruser
Hjelmevej 29, Søndervig - Sommerhusnr.: i6135
Om huset
Hjelmevej 29 er et fantastisk valg til at danne rammen om hygge, samvær, afslapning og nærvær. Det byder på en hyggelig og afslappende atmosfære, på den store naturgrund. Huset er udstyret med en charmerende brændeovn, som skaber en varm og indbydende stemning. Rigeligt med plads til at udfolde sine ferie på med 114 kvm og plads til 8.
Moderne faciliteter, dejligt lysinfald og god plads til familie og venner på Hjelmevej 29
Huset er lyst og moderne, med et flot og veludstyret køkken, som er perfekt til at lave lækre måltider sammen med familie og venner. Køkkenet har alle moderne faciliteter, herunder ovn, komfur, køleskab og opvaskemaskine, så man kan nyde sin ferie uden at skulle bekymre sig om praktiske opgaver. Fra køkkenet er der direkte udgang til terreassen. Køkkenet ligger i åben forbindelse med stuen og skaber god mulighed for at være sammen.
I stuen er der en dejlig stor flyder sofa med god plads til alle. Den indbyder til at smide sig og se en film, nyde varmen fra brændeovnen, samtidig med at man kan følge med i vejret ud af de store vinduer.
Huset indeholder 3 soveværelse inde i huset, samt et anneks med plads til fire opredninger og eget toilet. Annekset fra 2017 er perfekt enten til teenagerne eller, hvis man er flere par, der holder ferie sammen, for i annekset findes også eget badeværelse. Feriehuset og annekset er forbundet af den dejligeste træ terrasse.
Ydermere er der to hyggelige, lyse, velindrettede badeværelser med brus, som giver god komfort for alle gæsterne og ingen behøver stå i kø.
Huset opvarmes af luft til luft varmepumpe og el-radiator. Dette er en yderst Energi-venlig opvarmning, som betyder, at man kan nyde en komfortabel temperatur i huset, uden at skulle bekymre sig om høje energiregninger.
Velindrettet stor træterrasse med fantatsisk atmosfære og indbydende faciliteter
På den store ugenerede grund ligger det skønne sommerhus på Hjelmevej 29 med en stor træterrasse, der er et fantastisk sted at slappe af og nyde det gode vejr med familie og venner. Denne terrasse er ikke bare stor, den har også en række forskellige faciliteter, der gør den endnu mere attraktiv.
Først og fremmest er der overdækkede lounge møbler, som er perfekte til at slappe af i skyggen på en varm dag eller til at sidde og hygge sig om aftenen med en drink eller to. Spisepladsen er også overdækket, samt der er gasgrill til rådighed, så du kan tilberede lækker mad til dine gæster uden at skulle bekymre dig om besværet med kul og tændvæske.
Sandkasse, gynge, shelter og bålsted
For de mindste gæster er der en sandkasse og et gyngestativ, så de kan lege og have det sjovt udenfor. Hvis du vil tilbringe natten under stjernerne, er der også shelters med bålsted til rådighed. Så kan du og dine gæster tænde op for bålet og nyde en hyggelig aften under åben himmel.
Endelig er der også en udendørs bruser, som er perfekt til at skylle sig af under, efter en lang dag på stranden eller for at køle ned på en varm sommerdag. Med alle disse faciliteter er denne træterrasse det perfekte sted at tilbringe tid sammen med familie og venner, og skabe minder, der vil vare ved i mange år fremover. Udebruseren er til benyttelse fra april til november.
- Soverum:3
- Bolig-/Grundareal:110 / 1338 m²
- Renoveret / Byggeår:2017 / 1981
Lokalkontor
Esmark Søndervig
Telefon: +45 69 15 96 11
E-mail: sondervig@esmark.dk
Nøgleudlevering
Nøglen kan afhentes fra kl. 15.00, men vi udleverer den også gerne tidligere på dagen, hvis feriehuset er klar til indflytning før tid.
Marion HansenDeutschlandAI Oversat
5 ud af 5
Meget smukt hus. Der er alt, hvad man har brug for.
GastDeutschlandAI Oversat
5 ud af 5
Huset levede fuldt ud op til forventningerne. Især værelsesopdelingen med det ekstra hus med to soveværelser og tilhørende badeværelse er fordelagtig for to familier. Den store terrasse med mange forskellige siddepladser inviterer til at blive.
GastDeutschlandAI Oversat
4.5 ud af 5
Huset eller husene er godt udstyret og perfekt egnet til en stor familie. Haven er stor og byder på masser af plads og legemuligheder for alle. Udlejerne tilbyder meget ekstra service med en godt fyldt skur med cykler, legetøj, værktøj, havemøbler, trækvogn, bålplads og køkkenudstyr - alt til brug. Det fantastiske krydderurtebed er heller ikke at glemme!
Alex SørensenDanmark
5 ud af 5
Dejligt hus, sjældent man oplever så mange køkken ting og porcelæn, fine havemøbler flot gasgrill( med gasflaske
GæstDanmark
5 ud af 5
Dejligt hus, med rigtig god plads både inde og ude. Fin indretning og meget veludstyret køkken. Annekset er rigtigt godt til teenagere eller besøgende.
Birgitte HoltDanmark
5 ud af 5
Et dejligt sommerhus med masser af køkken remedier og meget underholdning udendørs til vores barnebarn
Bente LaustenDanmark
5 ud af 5
Huset og beliggenheden var fantastisk. Alt var rent og pænt. Husets ejer har virkelig tænkt på alt helt ned i mindste detalje. Selv kaffemåleskeer var der to slags af. Der er mulighed for at sidde ude på alle terrasser og nyde solen, aftensmaden m.m. ferieboligen får vores allerbedste anbefalinger
GastDeutschlandAI Oversat
4.5 ud af 5
Meget smukt og hyggeligt sommerhus til velværelse. Køkkenet er superudstyret. Senge er meget komfortable. Udenfor mangler der ikke noget. Meget mange siddepladser og også for børnene er der meget at lege med. De nærliggende veje generede os heller ikke. Det eneste lille minus var for os, at man ikke kunne rigtig mørklægge soveværelserne. Vi ville booke huset igen.
Christine TewsDeutschlandAI Oversat
5 ud af 5
Et super smukt hus, alt hvad hjertet begærer
GastDeutschlandAI Oversat
5 ud af 5
Rene og hyggeligt feriehus. Godt udstyret med alt, hvad man har brug for.
GastDeutschlandAI Oversat
5 ud af 5
Sommerhuset tilbyder meget privatliv, da grunden kun er lidt synlig. Terrassen har mange siddepladser, især den overdækkede del med loungesofaen kunne vi godt lide. Køkkenet var super godt udstyret. Grunden er meget stor og meget behagelig. Vi kunne endda observere tre rådyr i haven en gang. Det lille urtebed, som man kunne benytte, var også rart. Desuden meget venlig information fra husets ejere. Man hører hovedvejen i huset, men det generer ikke.
GastDeutschlandAI Oversat
5 ud af 5
Super feriehus, hvor alt, hvad man har brug for på en ferie i Danmark, er til stede. Den store have og opholdsrummene er ikke eller i det mindste dårligt synlige, hvilket sikrer meget privatliv. Dog kan man ofte høre den ikke så fjerne vej. Vi blev dog ikke så generet af det.
Jan Holdensgaaard JørgensenDanmark
4 ud af 5
Dejligt og hyggeligt sommerhus. Overdækket terrasse, hvor der er mulighed for at sidde til langt ud på aftenen. Ca 1 km til stranden ad stier.
GastDeutschlandAI Oversat
4.5 ud af 5
Centrum af feriehuset er det fuldtudstyrede og moderne køkken, der ikke efterlader noget at ønske. Hele huset er meget lyst takket være de mange vinduer, så det også er hyggeligt på regnfulde dage. Hertil bidrager også pejsen. I godt vejr inviterer haven og de mange havemøbler rundt om huset til at slappe af og nyde. På alle tidspunkter af dagen kan man finde en solrig plet. Alt i alt svarer huset til billederne, men overgår dem til tider også.
Indretning
Kalender
Om området

Dit servicekontor i nærheden
Esmark Søndervig
Lodbergsvej 18
6950 Ringkøbing
Telefon: +45 69 15 96 11
Email: sondervig@esmark.dk
3.218
3.218
3.218
Oplistet i: Områder Søndervig Hjelmevej 29, 6950 Ringkøbing