Om huset
I det naturskønne Houvig på Spættedalen ligger dette dejlige feriehus, som bare oser af hygge og sommerhusstemning. Det hyggelige træhus har en dejlig beliggende på en god og uforstyrret naturgrund. Det hyggelige sommerhus er perfekt til parret eller den lille familie, som er på udkig efterhyggeligt sommerhus med sjæl og charme. Sommerhuset har tilmed en herlig udestue og fine terrasseforhold omkring huset, hvor I altid kan finde en lækrog.
Autentisk sommerhusstemning på Spættedalen 10 ved Vesterhavet
Du behøver ikke rejse til udlandet for at slippe hverdagens stress og jag. Houvig ved Vesterhavet giver jeg ægte sommerhusstemning, hvor hele familien kan slappe af og nyde naturen. Sommerhuset er lyst og dejligt indrettet med personlige detaljer, der skaber en varm og imødekommende stemning i huset. Den flotte kombination af møbler og farver harmonerer flot med den smukke natur udenfor. Huset har både opvaskemaskine og egen vaskemaskine, der begge er med til at gøre de sure pligter lidt nemmere.
Sommerhusets hjerte er uden tvivl køkkenalrummet og udestuen, som begge har masser af vinduer, der lukker både lyset og naturen indenfor. Her kan I for alvor læne jer tilbage, og eventuelt benytte jer af sommerhusets trådløse internet og følge med I hvad der sker ude i den store verden. Hvis I også ønsker at skrue endnu mere op for den hyggelige atmosfære, kan I tænde op I sommerhusets brændeovn, der med sin dejlige varme tilføjer endnu mere hygge og autentisk sommerhusstemning.
Smukke naturomgivelser
Sommerhuset ligger på en dejlig ugeneret naturgrund. Rundt om huset er der marehalm og småbuske, som omkranser huset. Om sommeren er det oplagt at nyde udelivet fra terrassen. Her kan I tænde op i grillen og nyde en god middag sammen med familien. Her naturligvis også tilhørende havemøbler, hvilket gør det nærmest umuligt ikke at sidde herude på gode sommerdage.
Vesterhavets brusende bølger ligger bare 400 meter fra huset og langt fra huset finder I også en dejlig gårdbutik med masser af lokale delikatesser og spændende varer. Derudover ligger Søndervig ikke længere end 2500 meter fra huset. I Søndervig er der alt hvad I har brug for, heriblandt både gode indkøbsmuligheder, restauranter og finurlige butikker.
- Soverum:3
- Bolig-/Grundareal:88 / 1200 m²
- Renoveret / Byggeår:2009 / 1965
Lokalkontor
Esmark Søndervig
Telefon: +45 69 15 96 11
E-mail: sondervig@esmark.dk
Nøgleudlevering
Nøglen kan afhentes fra kl. 15.00, men vi udleverer den også gerne tidligere på dagen, hvis feriehuset er klar til indflytning før tid.
GastDeutschlandAI Oversat
4.5 ud af 5
Dette feriehus er meget hyggeligt, den udendørs anlæg er meget smuk. Dette hus kan anbefales videre.
Katrin VelmerDeutschlandAI Oversat
4 ud af 5
Vi har været i huset mange gange! Det har sin helt egen charme Flot indrettet og hyggeligt, her kan man slappe af og nyde!
Claudia EngelhardDeutschlandAI Oversat
4.5 ud af 5
Stort og hyggeligt sommerhus med masser af plads i opholds-, spisestue og haven, uanset vejret... med et strejf af Villa Kunterbunt. Det ligger smukt nær klitterne og er i gåafstand fra havet. Man kan se den gradvise, kærlige renovering, kun badeværelset er temmelig funktionelt. En naturlig have, en stor terrasse og mange hyggelige siddepladser fuldender denne bolig.
GastDeutschlandAI Oversat
3.5 ud af 5
Fantastisk beliggenhed, smuk vinterhave.
Indretning
Kalender
Om området

Dit servicekontor i nærheden
Esmark Søndervig
Lodbergsvej 18
6950 Ringkøbing
Telefon: +45 69 15 96 11
Email: sondervig@esmark.dk
2.508
2.508
2.508
Oplistet i: Områder Houvig Spættedalen 10, 6950 Ringkøbing