Pragtfuldt sommerhus i Houvig kun 400 meter fra stranden

Regnspovedalen 38, Houvig - Sommerhusnr.: JW1332

Antal personer
6 pers.
Nærmeste strand
300 m
Nærmeste indkøb
2050 m
Husdyr tilladt
Max 1
Opvaskemaskine
Vaskemaskine
Gratis internet
Internet
Ikke ryger hus
Ingen opladning af elbil
Ladning
Varmepumpe: Luft til luft
Sommerhus JW1332 på Regnspovedalen 38, Houvig - Billede #0Sommerhus JW1332 på Regnspovedalen 38, Houvig - Billede #1Sommerhus JW1332 på Regnspovedalen 38, Houvig - Billede #2Sommerhus JW1332 på Regnspovedalen 38, Houvig - Billede #3Sommerhus JW1332 på Regnspovedalen 38, Houvig - Billede #4Sommerhus JW1332 på Regnspovedalen 38, Houvig - Billede #5Sommerhus JW1332 på Regnspovedalen 38, Houvig - Billede #6Sommerhus JW1332 på Regnspovedalen 38, Houvig - Billede #7Sommerhus JW1332 på Regnspovedalen 38, Houvig - Billede #8Sommerhus JW1332 på Regnspovedalen 38, Houvig - Billede #9Sommerhus JW1332 på Regnspovedalen 38, Houvig - Billede #10Sommerhus JW1332 på Regnspovedalen 38, Houvig - Billede #11Sommerhus JW1332 på Regnspovedalen 38, Houvig - Billede #12Sommerhus JW1332 på Regnspovedalen 38, Houvig - Billede #13Sommerhus JW1332 på Regnspovedalen 38, Houvig - Billede #14Sommerhus JW1332 på Regnspovedalen 38, Houvig - Billede #15Sommerhus JW1332 på Regnspovedalen 38, Houvig - Billede #16Sommerhus JW1332 på Regnspovedalen 38, Houvig - Billede #17Sommerhus JW1332 på Regnspovedalen 38, Houvig - Billede #18Sommerhus JW1332 på Regnspovedalen 38, Houvig - Billede #19Sommerhus JW1332 på Regnspovedalen 38, Houvig - Billede #20Sommerhus JW1332 på Regnspovedalen 38, Houvig - Billede #21Sommerhus JW1332 på Regnspovedalen 38, Houvig - Billede #22Sommerhus JW1332 på Regnspovedalen 38, Houvig - Billede #23Sommerhus JW1332 på Regnspovedalen 38, Houvig - Billede #24Sommerhus JW1332 på Regnspovedalen 38, Houvig - Billede #25Sommerhus JW1332 på Regnspovedalen 38, Houvig - Billede #26Sommerhus JW1332 på Regnspovedalen 38, Houvig - Billede #27Sommerhus JW1332 på Regnspovedalen 38, Houvig - Billede #28Sommerhus JW1332 på Regnspovedalen 38, Houvig - Billede #29Sommerhus JW1332 på Regnspovedalen 38, Houvig - Billede #30Sommerhus JW1332 på Regnspovedalen 38, Houvig - Billede #31Sommerhus JW1332 på Regnspovedalen 38, Houvig - Billede #32
1 / 33

Trænger I til at få sænket skuldrene med et ferieophold nær Vesterhavet? Så er huset på Regnspovedalen 38 i Houvig med garanti noget for jer. I det pragtfulde stråtækte sommerhus er der plads til 6 personer og 1 enkelt hund, og her kan I nyde jeres feriedage i børnevenlige omgivelser kun 400 meter fra vandet og med en skøn udsigt.

Dejligt opholdsrum med karnap og lysindfald

Dette skønne og hyggelige stråtækte hus ligger blot 400 meter fra vandet – i rolige og børnevenlige omgivelser. Så snart I træder ind i huset, vil I mærke roen sænker sig over jer. Huset er nemlig hyggeligt indrettet, så man straks føler et akut behov for at smide sig i sofaen med fødderne oppe.
 
Den dejlige stue er indrettet med gode møbler, en knitrende brændeovn, TV, DVD, radio- og CD-afspiller. Stuen er udbygget i en fantastisk karnap, der forlænger rummet og giver et vidunderligt lysindfald. Herfra kan I også nyde den skønne udsigt udover hedearealet, der omgiver huset. Det er næsten som at stå i sin helt egen udsigtspost, når man står forrest i karnappen.
 
Huset er udstyret med et flot og praktisk køkken, der ligger i åben forbindelse med stuen. Her er der god plads til at tilberede jeres måltider i ferien – hvis I da ikke vælger at tænde op for grillen på terrassen i stedet. Køkkenet er veludstyret og har blandt andet opvaskemaskine, mikroovn samt et køleskab med 20 liters frysekapacitet.

Beliggende på skøn naturgrund kun 400 fra vandet

Det skønne sommerhus i Houvig er beliggende på en dejlig naturgrund, hvor der er plads til både aktiviteter og afslapning. Det er oplagt at slå sig ned med en god bog eller en kold forfriskning i hånden på terrassen, mens børnene gynger på gyngestativet. Og skulle der komme et par dråber fra himlen, kan I sætte jer i læ på den delvist overdækkede terrasse mod syd.
 
Havet ligger ikke langt væk fra sommerhuset. Det kræver kun en kort spadseretur på et par minutter, til I når til Vesterhavet og dets skønne, brede badestrande. Her kan I supplere feriedagene med dukkerter i de blå bølger eller med at gå på jagt i strandkanten er små klumper rav. Hvem ved? Måske har I heldet med jer og kan tage hjem fra ferien med en klump vestjysk guld i lommen?

  • Soverum:3
  • Bolig-/Grundareal:82 / 1300 m²
  • Renoveret / Byggeår:2015 / 1978
Lokalkontor

Esmark Søndervig
Telefon: +45 69 15 96 11
E-mail: sondervig@esmark.dk

Nøgleudlevering

Nøglen kan afhentes fra kl. 15.00, men vi udleverer den også gerne tidligere på dagen, hvis feriehuset er klar til indflytning før tid.

DeutschlandAI Oversat

5 ud af 5

Meget god udstyr, velholdt og ren.

DeutschlandAI Oversat

5 ud af 5

Vi bliver hver gang begejstrede, når vi besøger vores feriedomicil. Feriehuset er ikke kun smukt, men bliver også kontinuerligt vedligeholdt og kærligt fornyet. Det er vidunderligt at se, hvor meget omhu og kærlighed der er lagt i vedligeholdelsen af huset. Hvert detalje bidrager til at gøre vores ophold så behageligt og afslappende som muligt. Vi glæder os hver gang til at vende tilbage, og vi er altid lige betaget af husets atmosfære og beliggenhed. Mange tak til værtsfamilien, der har skabt et sådant vidunderligt sted. Med venlig hilsen Margaux

DeutschlandAI Oversat

4.5 ud af 5

Det er et meget smukt og smagfuldt indrettet feriehus. Fantastisk køkkenudstyr, hyggelige møbler og en sensationel indretning. Et lille skur til opbevaring af brænde eller cykler. En lukket forreste terrasse, hvilket især med hund er super. Et smukt feriehus.

DeutschlandAI Oversat

4.5 ud af 5

Feriehuset med det typiske danske flair ligger ikke langt fra stranden. Det flotte glaserker og pejsen gør det perfekt. På loftet, som man kan nå via en stige, kunne børnene hygge sig. Indretningen havde alt, hvad man har brug for. Alt var rent og funktionelt. Vi kommer gerne igen.

DeutschlandAI Oversat

4.5 ud af 5

Dette feriehus har alt, hvad man har brug for til en afslappet ferie, funktionelt og frem for alt meget hyggeligt og kærligt indrettet. Vi kommer helt sikkert igen.

DeutschlandAI Oversat

4.5 ud af 5

Meget flot sommerhus. Vi kommer gerne igen

DeutschlandAI Oversat

5 ud af 5

Huset er super indrettet. Der mangler ikke noget. Med de forskellige terrasser finder man altid en plads i skyggen for solen eller vinden.

DeutschlandAI Oversat

5 ud af 5

Huset ligger i Houvig på en hyggelig lille sidegade, gåafstand til stranden. Med cyklerne er man ca. 10 minutter i Søndervig med mange indkøbsmuligheder og restauranter. Ringkøbing fjord er også kun 25 minutter med cykel og ca. 10 minutter med bil væk, og trods de mange tilbud i nærheden ligger huset meget roligt. Huset er super veludstyret, så man i tre ugers ferie ikke har manglet noget. Altid igen.

DeutschlandAI Oversat

4.5 ud af 5

Et meget hyggeligt feriehus med god rumfordeling og smuk beliggenhed. Det tager ca. 10 minutters gang til stranden gennem klitterne og hederne. Alt hvad man har brug for, er til stede i huset. Køkkenet ser gammelt ud, men alt fungerer perfekt. Huset anbefales ubegrænset til en familie på 4-6 personer. Varmtvandet løber hurtigt ud ved et brus.

DeutschlandAI Oversat

4.5 ud af 5

Huset ligger tæt på stranden og er funktionelt og fuldt udstyret. Der mangler intet, alt var i funktionsdygtig stand. Især den lille vinterhave er et højdepunkt, ligesom de tre terrasser, der gør det muligt at nyde solen hele dagen og leve udendørs.

DeutschlandAI Oversat

4 ud af 5

Hyggeligt hus, moderne badeværelse og et ordentligt køkken. Man kan høre havet. Cirka 10 minutters gang til stranden.

DeutschlandAI Oversat

5 ud af 5

meget godt til 2-4 personer.

DeutschlandAI Oversat

4.5 ud af 5

Smukt feriehus med velværekarakter

DeutschlandAI Oversat

5 ud af 5

Var en meget hyggelig og ren samt veludstyret indkvartering. Vi følte os meget godt tilpas. Overordnet havde vi en dejlig ferie hos jer.

DeutschlandAI Oversat

4.5 ud af 5

Det er et lidt ældre hus, som til gengæld er meget hyggeligt. Beliggenheden direkte ved klitterne er fantastisk, og vejen til stranden er tilsvarende kort.

DeutschlandAI Oversat

4.5 ud af 5

Vi har følt os meget godt tilpas i dette hus. Vi har allerede været der 6 gange med afbrydelse. Det eneste er, at madrasserne er meget bløde, og der er for lidt service. Alt andet er OK. Vi kommer gerne igen.

DeutschlandAI Oversat

5 ud af 5

Huset er meget dejligt, det er meget hyggeligt, og man føler sig straks godt tilpas.

DeutschlandAI Oversat

4.5 ud af 5

Skønt, roligt, hyggeligt sommerhus. Børnene glædede sig over loftet at lege på. Gennem de store vinduer masser af sollys, har afhængigt af vejret fordele og ulemper.

Indretning

Kalender

Om området

Søndervig Kontor

Dit servicekontor i nærheden

Esmark Søndervig

Lodbergsvej 18
6950 Ringkøbing

Telefon: +45 69 15 96 11
Email: sondervig@esmark.dk