Feriehus med sauna og spa i det børnevenlige Jegum
Brombærvangen 18, Jegum Ferieland - Sommerhusnr.: 20370
Om huset
I det populære og børnevenlige Jegum Ferieland ligger dette hyggelige sommerhus på Brombærvangen 18. Her er plads til at 6 personer og 1 hund kan nyde en afslappende ferie, og som prikken over i’et er her både sauna og spa indenfor, samt et hyggeligt udeområde med shelter.
Afslapning og nærvær i fokus
Sommerhuset, der er opført i 2005, er indrettet med 6 sovepladser fordelt på 3 soverum samt et badeværelse og et gæstetoilet. Heraf er 2 indrettet med dobbeltsenge og det sidste værelse er udstyret med 2 enkeltsenge. Feriehusets sauna og spa finder I på badeværelset med gulvvarme – her kan I blive varmet helt igennem efter en lang gåtur i det skønne ferieland og bare komme helt ned i gear.
Ferieboligen råder også over andre faciliteter, som tørretumbler og vaskemaskine, så du ikke skal bekymre dig, når der kommer bolognese på din yndlingstrøje. Her er også opvaskemaskine til hurtigt at klare opvasken, mens I kan læne jer tilbage og bare nyde ferien.
Opholdsrummet, hvor stue, køkken og spisestue er samlet, er et oplagt sted at nyde hinandens nærvær, mens I hver især slapper af med forskellige aktiviteter. Med behagelig gulvvarme kan hele familien komfortabelt tilbringe tid sammen, uanset vejret udenfor. Nogle lægger måske puslespil ved spisebordet og snakker om planerne for næste dag, mens andre slapper af i sofaen med en god bog eller yndlingsserien.
Når I rigtig vil have hyggen til det næste gear, kan I tænde op i brændeovnen og nyde varmen, der lige så stille spreder sig, mens de fortryllende flammer danser så smukt.
Masser af muligheder til børnene
Fra stuen kan I gå direkte ud på den store terrasse, hvor I kan benytte både havemøbler, solvogne, parasol og grill – perfekt til at nyde en sommerdag i haven. Den 1665 kvadratmeter store plænegrund byder på gode muligheder for boldspil og havespil for alle husets gæster, og hunden vil helt sikkert også nyde den store plæne. Til feriens mindste gæster er der både sandkasse, gynge og trampolin, hvor de rigtig kan få brændt noget energi af. Dertil er der også en hyggelig shelter, hvis I har mod på at overnatte ude i det fri – og skulle I ombestemme jer undervejs, kan I hurtigt hoppe indenfor igen.
Ferieoplevelser nær Brombærvangen 18 i Jegum Ferieland
Jegum Ferieland er et oplagt sted at holde ferie, hvis I har børn med. Kun 700 meter fra adressen på Brombærvangen 18 finder I Centerbygningen, som byder på en stor legeplads, der er perfekt til børnenes leg. Derudover er der mulighed for at købe de mest nødvendige indkøb samt friskbagt morgenbrød hver dag.
I Centerbygningen findes også en lille café, hvor I kan hygge jer med en kop kaffe eller en is. Børnene vil elske at besøge de nærliggende geder, som de kan klappe og fodre. Området omkring Jegum Ferieland byder også på flere seværdigheder, såsom Blåvand Zoo og Tirpitz-museet, for de eventyrlystne og historieinteresserede.
- Soverum:3
- Bolig-/Grundareal:83 / 1665 m²
- Byggeår:2005
Lokalkontor
Esmark Houstrup
Telefon: +45 69 15 96 13
E-mail: houstrup@esmark.dk
Nøgleudlevering
Nøglen kan afhentes fra kl. 15.00, men vi udleverer den også gerne tidligere på dagen, hvis feriehuset er klar til indflytning før tid.
Klaus RuserDeutschlandAI Oversat
5 ud af 5
5 ud af 5
5 out of 5
5 ud af 5
5 ud af 5
5 out of 5
Huset er tilstrækkeligt dimensioneret til både vinter og sommer. Det har i alt 3 soveværelser, hvoraf 2 soveværelser er udstyret med en dobbeltseng, og et soveværelse med en enkeltseng og en køjeseng. Desværre er dobbeltsengene kun 1,40 m brede, hvilket kan forårsage vanskeligheder for nogle personer (se bemærkning til forbedringsforslag). Huset er godt opvarmet om vinteren, også på grund af den meget effektive luft-luft varmepumpe og den fremragende fungerende brændeovn. Huset er udstyret med alt nødvendigt. Sofaen er komfortabel, og hele indretningen er ren og funktionel. Saunaen er lille, men tilstrækkelig til 2 personer. Den opvarmer meget hurtigt og holder varmen meget godt. Hele huset er belagt med laminat/fliser, hvilket gør rengøringen meget lettere. Vi har igen følt os meget godt tilpas i huset, og det for anden gang. Vi ville også booke huset igen.
GastDeutschlandAI Oversat
5 ud af 5
5 ud af 5
5 out of 5
5 ud af 5
5 ud af 5
5 out of 5
Vi følte os meget godt tilpas i dette feriehus. Alt var tilgængeligt. Vi kunne også rigtig godt lide den store grund.
Klaus RuserDeutschlandAI Oversat
5 ud af 5
5 ud af 5
5 out of 5
5 ud af 5
5 ud af 5
5 out of 5
Huset er meget hyggeligt indrettet. Behagelig sofa og rigelig plads ved spisebordet. Køkkenet var fuldt udstyret med alt, hvad man har brug for. Med varmepumpe og brændeovn bliver huset hurtigt varmt. Badeværelset lyst og stort. Saunaen har plads nok til 2 personer og bliver virkelig skøn varm. Begge soveværelser med dobbeltseng har tilstrækkelig plads. Desværre er sengene kun omkring 1,40 meter brede. De kunne godt være lidt bredere. Det tredje soveværelse har plads nok til 2 børn. Haven er dejlig stor, og terrassen vil sikkert være meget solrig om foråret. Alt i alt kunne vi rigtig godt lide huset, og vi ville helt sikkert booke det igen.
Indretning
Kalender
Om området

Dit servicekontor i nærheden
Esmark Houstrup
Houstrup Strandvej 4
6830 Nørre Nebel
Telefon: +45 69 15 96 13
Email: houstrup@esmark.dk
2.088
2.088
2.088











































