Feriehus med brændeovn og dejlig terrasse 300 fra stranden
Tingodden 98, Årgab - Sommerhusnr.: E4519
Om huset
Et velholdt og hyggeligt feriehus fra 1967 venter på jer på Tingodden 98, her er der indrettet hyggeligt og komfortablet til jeres familie på 5 personer. Med en dejlig lukket terrasse med en skøn udsigt over klitterne, vil I kunne nyde en ferie med en skøn beliggenhed. Her bor I nemlig på en dejlig fredfyldt og lyngklædt naturgrund i Årgab, tæt på stranden ved Vesterhavet og ikke langt fra byen Hvide Sande.
Praktisk og lyst indrettet med feriestemning
I dette klassisk indrettede feriehus venter jer en kombineret ophold- og spisestue i forbindelse med det åbne køkken. Køkkenet er praktisk indrettet og byder på både mikroovn, opvaskemaskine og køle-fryseskab.
I stuen kan I holde en hyggelig filmaften med hele familien, for her er der både Apple-tv og Chromecast til jeres rådighed. Så kan I streame jeres yndlingsfilm og -serier direkte fra telefonen eller bare hygge foran brændeovnen.
Feriehusets 5 sovepladser fordeler sig på 3 lyse soveværelser - et værelse med en dobbeltseng, et værelse med en køjeseng og et værelse med en enkeltseng.
Lukket terrasse i dejlige naturomgivelse med grill
Naturgrunden danner de smukkeste rammer for feriehuset her på Tingodden 98 - og er særlig smuk i sensommeren, hvor lyngen blomstrer. Her er der terrasse på 3 sider af sommerhuset, som giver jer rig mulighed for at nyde solen hele dagen.
På den nord-østvendte terrasse kan I nyde morgenmaden, mens I ser solen stå op over Ringkøbing Fjord. På den syd-vestvendte terrasse kan I slappe af på liggestolene og slutte dagen af med lækker mad fra grillen.
Smuk natur i Årgab - oplevelser lige uden for døren
Årgab er et meget familievenligt område, hvor I har den flotte natur lige uden for døren. Det altid fascinerende Vesterhav ligger kun 300 meter fra huset - her kan I soppe i vandkanten, bygge store sandslotte og samle sten og muslingeskaller. Ringkøbing Fjord ligger kun få hundrede meter mod øst. Fjorden er med sit rolige vand er mere børnevenligt, hvis I gerne vil lade de små lege i vandet
Ved surfskolen kan I prøve kræfter med forskellige former for vandsport, bl.a. surfing eller SUP-board. Tag kaffen med og sid bare og nyd de øvede surfere, der hvert år besøger området.
- Soverum:2
- Bolig-/Grundareal:58 / 3310 m²
- Renoveret / Byggeår:2025 / 1967
Lokalkontor
Esmark Hvide Sande
Telefon: +45 69 15 96 20
E-mail: hvidesande@esmark.dk
Nøgleudlevering
Nøglen kan afhentes fra kl. 15.00, men vi udleverer den også gerne tidligere på dagen, hvis feriehuset er klar til indflytning før tid.
GastDeutschlandAI Oversat
3.5 ud af 5
3.5 ud af 5
Dejligt hus i absolut bedste beliggenhed. Stranden kan nås på ingen tid til fods, Hvide Sande med cykel eller bil. Huset er lidt ældre, men samlet set meget kærligt og hyggeligt.
Bernd WendelkenDeutschlandAI Oversat
4 ud af 5
4 ud af 5
Et meget dejligt lille men fint sommerhus i en skøn omgivelser. Indkøb og strand er ikke langt væk.
Marita StehrDeutschlandAI Oversat
4 ud af 5
4 ud af 5
Dette er et hyggeligt lille sommerhus. Kærlig indrettet. I køkkenet er der næsten mere end tilstrækkeligt udstyret. Fyrreskoven omkring huset er fantastisk, og de kvidrende fugle gør naturoplevelsen perfekt. Der er en terrasse til hvert vejr. Der er også nok stolehynder og stole med borde tilgængelige. Den eneste mangel er, at badeværelset er det mindste, vi nogensinde har været i.
Wilfried SchikowskyDeutschlandAI Oversat
4.5 ud af 5
4.5 ud af 5
Enkel, men funktionel feriehus. Nødvendige funktioner og apparater er til stede. Personer i huset: 3 voksne og 2 børn (køjeseng 70 cm x 1,90 m)! Mulighed for at nyde solen i alle retninger. Internet og tv opfylder alle krav (Internet 100 MB via Fibernet. Tv tysk (parabolantenne med ASTRA 19.3) og DK via JAGI-antenne.
Christiane SanderDeutschlandAI Oversat
4 ud af 5
4 ud af 5
Relativt billigt hus med god indretning. Sengene er i orden, og alt er velholdt. Huset er velegnet til en familie på 4 eller 3 voksne.
Uwe LemkeDeutschlandAI Oversat
5 ud af 5
5 ud af 5
...lille og hyggelig...
GastDeutschlandAI Oversat
4 ud af 5
4 ud af 5
Det lille røde sommerhus bebor vi gerne for to i lavsæsonen. Vi bemærker knap nok vejen i huset. Det er dejligt at se klitterne gennem de store vinduer eller fra terrassen. Husets køkken er godt udstyret.
Heinz-Friedbert WediDeutschlandAI Oversat
5 ud af 5
5 ud af 5
Meget flot for voksne og små børn. Umiddelbart ved cykelstien.
Heike PetersDeutschlandAI Oversat
5 ud af 5
5 ud af 5
Huset er kærligt indrettet og er med alt udstyret, som man behøver. Komfur og opvaskemaskine er næsten nye og i top stand. Vi følte os helt godt tilpas. Terrassen er stor, næsten helt rundt, og her er der mere end tilstrækkelig plads. Tilsvarende siddegrupper og -puder er mere end tilstrækkeligt til rådighed. Vi har ikke været i så godt udstyret en ferielejlighed i lang tid og kommer helt sikkert tilbage.
Lena PielDeutschlandAI Oversat
5 ud af 5
5 ud af 5
Vi var for anden gang i det røde feriehus - altid igen skønt, hyggeligt, super indrettet og typisk dansk. Udsigten mod klitterne, uanset om det er fra terrassen eller fra stuebordet, betyder for os afslapning - vores andet hjem!
Bjarne DiersDeutschlandAI Oversat
4 ud af 5
4 ud af 5
Det super beliggende feriehus lover en afslappende ro trods nærheden til hovedvejen. Huset er enkelt udstyret men tilbyder alt, hvad man har brug for. Stranden kan nås på mindre end 5 minutter til fods, næsten på samme tid kan man køre til Hvide Sande. Vi havde en vidunderlig uge her.
Indretning
Kalender
Om området

Dit servicekontor i nærheden
Esmark Hvide Sande
Kirkevej 6
6960 Hvide Sande
Telefon: +45 69 15 96 20
Email: hvidesande@esmark.dk
2.398
2.428
2.428
Oplistet i: OmråderÅrgabTingodden 98, 6960 Hvide Sande








































