Om huset
I det naturskønne område Houvig finder I dette rummelige sommerhus på 120 kvadratmeter, der kan huse op til 6 personer. Sommerhuset byder på alle de faciliteter, I kan ønske jer for at nyde en afslappet ferie. De 3 soverum inkluderer 2 komfortable dobbeltsenge, der sørger for en god nats søvn efter en dag i naturen. Sommerhuset er udstyret med en energibesparende luft-til-vand-varmepumpe, der er godt for både miljøet og for økonomien.
Moderne og velindrettet sommerhus på Krogen 37
Her på Krogen 37 vil I opleve et fantastisk flot og smagfuldt indrettet sommerhus i den smukke vestjyske natur. Her er 3 flotte, lyse soveværelser, hvoraf de 2 er med dobbeltsenge, og det sidste med seperate enekltsenge. Der er et stort badeværelse med gulvvarme, spa og sauna. Der er endvidere et mindre badeværelse med bruser, og her er der også gulvvarme. I hjertet af huset finder I stuen, spisestue og køkken, og med 2 badeværelser bliver det nemt og bekvemt at håndtere morgenrutinerne for alle. Jeres firbenet og pelsede familiemedlemmer er også velkomne, da sommerhuset tillader op til to husdyr.
Sommerhusets hjerte er helt klart det flotte køkkenalrum hvor loftet går helt til kip, og her er et flot lysindfald fra husets vinduer. Her er der en brændeovn, som kan varme det store rum op, men her kan I også trygt tænde op for varmen uden af frygte en kæmpe regning for jeres elforbrug, for huset besidder en energibesparende luft-til-vand-varmepumpe. Her på Krogen 38 medfølger vaskemaskine og tørretumbler, som gør det nemt at håndtere tøjvask under opholdet.
Hvis I også vil forkæle jer selv lidt under ferien, kan sommerhusets sauna og tømmespa sørge for total afslapning.
Nyd solen og duften af havet på sommerhusets terrasser
Et af sommerhusets absolutte highlights er beliggenheden i de naturskønne områder og udearealerne ved sommerhuset. Her ved sommerhuset finder I nemlig en skøn og privat terrasse, hvor der er en udsigt der er noget for sig. Her er flere forskellige kroge, hvor I kan slå jer ned og nyde jeres ferie. I finder naturligvis også en grill, så I kan tilberede en lækker grillmiddag for hele familien.
Feriehus tæt på Houvig Strand
Dette flotte feriehus ligger i et smukt og kuperede landskab kun 200 meter fra stranden. På stranden og i klitterne findes resterne af den såkaldte Atlantvold fra 2. verdenskrig, et historist tilbageblik og et fantastisk syn.
Søndervig er heller ikke længere væk end små 10 minutters kørsel i bil. I har derfor ikke alt for langt til de daglige indkøb, restaurantbesøg, eller få købt nogle hyggelige sourvenirs
- Soverum:3
- Bolig-/Grundareal:120 / 2000 m²
- Byggeår:2009
Lokalkontor
Esmark Søndervig
Telefon: +45 69 15 96 11
E-mail: sondervig@esmark.dk
Nøgleudlevering
Nøglen kan afhentes fra kl. 15.00, men vi udleverer den også gerne tidligere på dagen, hvis feriehuset er klar til indflytning før tid.
GastDeutschlandAI Oversat
4.5 ud af 5
Huset ligger lige bag klitten. Beliggenheden er super. Der trækker lidt ved dørene og vinduerne. Om vinteren generede nærheden til hovedvejen os ikke. Alt er der, hvad man har brug for til en afslappet ferie.
Svar fra Esmark: (24/02/2025)
Det er dejligt at høre, at I har haft en god ferie. En servicetekniker var der for at reparere terrassedørene.
Klaus CiesielskiDeutschlandAI Oversat
3.5 ud af 5
Feriehuset er udstyret med alt, hvad man har brug for, alt fungerer og er rent. Indretningen samlet set er funktionel, men ikke meget detaljeorienteret.
GastDeutschlandAI Oversat
4.5 ud af 5
Et meget smukt sommerhus i en meget rolig beliggenhed. Godt og tilstrækkeligt køkkenudstyr, komfortable stuemøbler og forskellige muligheder for udendørs siddepladser.
GastDeutschlandAI Oversat
5 ud af 5
Dejligt sommerhus, alt er der, hvad der er brug for. Desværre bliver huset meget varmt i varmen, så klimaanlægget skal tændes, hvilket er ubehageligt.
Lisa BöseckeDeutschlandAI Oversat
5 ud af 5
Et super smukt, velholdt hus. Ideelt med to separate områder, hvis en baby skal sove. Beliggenheden er fantastisk smuk. Man hører ikke vejen.
Marco HeyerDeutschlandAI Oversat
4 ud af 5
Huset er et hyggeligt, meget tæt på stranden beliggende feriehus. Selvom det ligger tæt på vejen, var det overhovedet ikke forstyrrende! Vi vil booke det igen, der manglede intet!
Jürgen BeyerDeutschlandAI Oversat
5 ud af 5
Huset er super. Godt indrettet og absolut anbefalelsesværdigt
Peter BeckerDeutschlandAI Oversat
4.5 ud af 5
For anden gang var vi i dette smukke sommerhus. Vi elsker roen, værelsets layout, beliggenheden tæt på havet og muligheden for at tage hunde med. Vi er glade for, at der stadig er så rolige strandafsnit væk fra trængslen. Vi kommer gerne igen.
Stefan NiemeierDeutschlandAI Oversat
4 ud af 5
Dejlig beliggenhed! Absolut anbefalelsesværdigt for familie med hund!
Indretning
Kalender
Om området

Dit servicekontor i nærheden
Esmark Søndervig
Lodbergsvej 18
6950 Ringkøbing
Telefon: +45 69 15 96 11
Email: sondervig@esmark.dk
3.878
3.878
3.878
Oplistet i: Områder Houvig Krogen 37, 6950 Ringkøbing