Om huset
Bag de tætte fyrtræer på Peder Larsensvej 8 i Houstrup gemmer sig et hyggeligt sommerhus med stråtag og plads til 5 personer og 1 hund. Her kan I slappe af i naturskønne omgivelser og nyde hinandens nærvær.
Flotte ferieomgivelser
Sommerhuset på 73 kvadratmeter, der med sine hvide vægge og lofter fremstår lyst og indbydende, er indrettet i en stil, hvor gammelt møder nyt og skaber en hyggelig atmosfære. Her er både vaskemaskine og opvaskemaskine, så jeres tøj og service kan blive hurtigt rent, mens I slapper af i stedet.
De 5 sovepladser er fordelt på 3 værelser, hvoraf det første er udstyret med en dobbeltseng, der er 140 cm bred, i det næste soverum er en større dobbeltseng på 180 cm og det sidste har en enkeltseng.
Opvarmningskilderne er mange, for I kan både benytte jer af den energisparende varmepumpe, der hurtigt og effektivt hæver temperaturen og samtidig skaber godt indeklima. Der er også en flytbar el-radiator i huset. Når hyggen skal skrues helt i top, kan I fyre op i brændeovnen og mærke den skønne varme brede sig, mens synet af de dansende flammer fortryller jer.
Masser af plads udenfor og gode terrasser
De varme dage kan bruges på den 1687 kvadratmeter store naturgrund, hvor græsset står højt, så I kan føle jer i et med naturen. Rundt om sommerhuset er der flere terrasser – både en afskærmet, så I kan sidde i læ, og fra stuen kan I træde ud på den delvis overdækkede terrasse. Det store terrasseområde har både havemøbler, parasol og grill, så I rigtig kan nyde det gode vejr på jeres ferie.
Vesterhavet og Blåbjerg Plantage tæt på
I nabobyen Nørre Nebel, kun 3,5 kilometer væk, finder I et udvalg af dagligvarebutikker og andre specialforretninger. Her er også mulighed for friskbagt bagerbrød om morgenen.
Det brusende Vesterhav er blot 3 kilometer fra adressen på Peder Larsensvej 8 – en skøn cykeltur eller en god vandretur, for vestkystens smukke strande og havet er bestemt et besøg værd uanset årstid.
Blåbjerg Plantage er et skønt område til både cykel- og vandreture. Området har en masse spændende historier tilknyttet, hvis dette interesserer jer. Og ellers kan I blot nyde den unikke natur.
- Soverum:3
- Bolig-/Grundareal:73 / 1687 m²
- Byggeår:1986
Lokalkontor
Esmark Houstrup
Telefon: +45 69 15 96 13
E-mail: houstrup@esmark.dk
Nøgleudlevering
Nøglen kan afhentes fra kl. 15.00, men vi udleverer den også gerne tidligere på dagen, hvis feriehuset er klar til indflytning før tid.
Simon HönerDeutschlandAI Oversat
4.5 ud af 5
Smukt og hyggeligt hus, der ligger dejligt i skoven. Alt hvad du behøver. Kunne trænge til en lille opfriskning her og der, men man føler sig straks hjemme.
GastDeutschlandAI Oversat
4.5 ud af 5
Skønt sommerhus med en virkelig drømmeagtig beliggenhed midt blandt træerne. Vi kunne virkelig slappe af her og kan anbefale huset.
GastDeutschlandAI Oversat
5 ud af 5
Hyggeligt lille hus på en vidunderlig naturgrund. Godt udstyret køkken og dejlig åben stue. Godt til maksimalt fire personer.
Kirsten WinterDeutschlandAI Oversat
4 ud af 5
Absolut nødvendigt: På grundplanen i beskrivelsen er en sauna afbildet!! Måske ændre grundplanen? Huset er angivet til 5 personer! Der er en sofa til max 3 personer og en kurvestol, ikke mere! Der mangler bestemt siddepladser i stuen, så vi ikke behøver at sidde på gulvet med tæpper og for at det bliver hyggeligere.
Svar fra Esmark:
Tak for informationen. Vi ændrer grundplanen af ferieboligen minus sauna. Ejeren har lovet at lave flere siddepladser i stuen.
GæstDanmark
3 ud af 5
Meget hyggeligt sommerhus, men jeg savnede gardiner i vintermørket. Og flere behagelige møbler hvis man er mere en 3 personer. Jeg har de selv medbragt lyskæder. Ellers ville jeg ha savnet en lampe ved tex fx.
GastDeutschlandAI Oversat
5 ud af 5
Feriehuset ligger meget stille i den ydre kant af området og er omgivet af træer, der sikrer privatlivets fred. Det er lys og meget indbydende indrettet og tilbyder tilstrækkelig plads til 1-2 voksne med op til 2 børn. Køkkenet er godt udstyret. Der mangler muligheder for opbevaring af tøj. Bruseren er lidt trang for større personer og er ikke særlig højt placeret på grund af loftets skråning. Jeg var alene med hund i huset, og det var perfekt for mig.
GastDeutschlandAI Oversat
4 ud af 5
Husets hjerte er den (trods lille plads) rummelige, lyse stue-spiseområde. Gennem store terrassevinduer på to sider af huset kommer der lys ind hele dagen. Gulvet i stuen bidrager med det lyse trægulv til hyggen. At sidde her - uanset tidspunktet på dagen - er ren afslapning. Bare derfor ville jeg allerede anbefale sommerhuset videre. Køkkenet er udstyret med de vigtigste redskaber. I soveværelserne mangler der lidt opbevaringsplads til tøj, bruseren i badeværelset er lidt trang. Vi følte os her en uge som familie med fire personer meget godt tilpas.
Tobias HaakDeutschlandAI Oversat
5 ud af 5
Charmerende sommerhus i god rolig beliggenhed. Perfekt til en til to personer. Alt hvad man behøver er til stede.
GastDeutschlandAI Oversat
5 ud af 5
Meget roligt beliggende i skoven, men med rigelig frihed til solen.
Grit WestphalDeutschlandAI Oversat
4.5 ud af 5
Feriehuset har en meget god beliggenhed. Også det udendørs område kunne vi godt lide. Alt var naturelt og rustikt. Inde i feriehus følte vi os også meget, meget godt tilpas. Senge var gode at sove i, og de var også komfortable. Indretningen er meget spartansk, men vi kunne rigtigt godt lide det. De store vinduer bringer fantastisk lys ind i huset. Vi kommer igen næste år.
Kirstin HildebrandDeutschlandAI Oversat
4.5 ud af 5
Kærlig og detaljeorienteret typisk dansk indretning, meget smukt!
Indretning
Kalender
Om området

Dit servicekontor i nærheden
Esmark Houstrup
Houstrup Strandvej 4
6830 Nørre Nebel
Telefon: +45 69 15 96 13
Email: houstrup@esmark.dk
2.658
2.658
2.658
Oplistet i: Områder Houstrup Peder Larsensvej 8, 6830 Nørre Nebel