Hvor Blåvand Radio i gamle dage ”meldte storm” ligger her nu bl.a. dette dejlige rummelige luksushus med plads til 8 personer. På Horns Bjerge 50 finder I 4 dejlige soveværelser alle udstyret med egen fladskærm, 2 badeværelser, sauna, udendørs spa, aktivitetsrum samt et dejligt stort køkken alrum. Sommerhuset oser af luksus og der er tænkt over detaljen. Her er gulvvarme, opvaskemaskine, vaskemaskine og tørretumbler, ja selv slutrengøringen er der tænkt på, den er inklusiv. Som et ekstra highlight er der for de glade ejere af en elbil, opsat Type II ladestander. Ungdomsgrupper under 25 år er ikke tilladt.
Luksuriøst aktivitetshus med billard og udespa
Når I først kommer ind i ferieboligen, bliver man straks mødt af den lette skandinaviske stil og man har fra stue og køkken alrum udsigt ud over åbne grønne vidder. I det veludstyrede køkken er der plads til at alle kan give en hjælpende hånd eller måske bare sidde og hyggesnakke på barstolene i mens der kokkereres.
Tillader vejret det, kan man rykke ud på den store træterrasse, tænde op i gasgrillen samtidig med, at I nyder roen og udsigten – er I heldige, er der også mulighed for, at der kommer en hjort eller flere forbi. Når duggen falder, kan I vælge at søge ind foran brændeovnen og hygge i sofaen med en god bog eller film.
En tur i saunaen, med efterfølgende bad i bruseren under åben himmel, som kan afsluttes med en dukkert i det udendørs spabad er også en oplagt mulighed for en hyggelig aften i Blåvand. Der kunne også udfordres i et spil billard eller bordtennis, så I kan finde ud af hvem der bliver ”Blåvandsmester” i år.
Tæt på skov, strand og indkøb
Sommerhuset ligger tæt på alt – 10 minutters gang og I kan være nede på stranden til dagens første dukkert eller i stå midt i Blåvand by, hvor der er rig mulighed for at få shoppet igennem.
Aktiv ferie eller bare ren afslapning? Udflugter, seværdigheder, aktiviteter eller blot lidt til Ganen? Blåvand og omegn har det hele. Blåvand Zoo, Tirpitz Museum, Minigolf, Fodboldgolf, cafeer og restauranter. Måske har I selv cykler eller vandrestøvler med – så er her mange, allerede udstukne ruter – både korte og lange, I kan følge. I Blåvand behøves ikke 2 dage, at være ens.
Det siger vores gæster om sommerhuset 60261
Das Ferienhaus ist sehr gut und eingerichtet. Es bietet im Außenbereich je nach Sonnenstand ausreichend Sitz- bzw. Liegemöglichkeiten. Auch die überdachte Terrasse mit Tisch und Stühlen war sehr angenehm. Der abendliche Besuch des Dammwildes in unmittelbarer Nähe war für unser Kleinkind sehraufregend und schön.
Sehr schönes und gut ausgestattetes Haus.
Sehr schön gelegenes und top ausgestattetes Haus. Liebevoll und gleichzeitig zweckmäßig eingerichtet.
Sehr sauber und gepflegt. Wer es ruhig mag, gerne viel läuft, wird die Lage lieben. Die Beschreibung bei Esmark entspricht definitiv dem realen Haus.
Wir werden das Haus bestimmt noch einmal buchen.
Nur eine klitzekleine: Als Teetrinker gab es keine Teekanne oder alternative Glaskanne zum Teekochen. Ich hätte auch einen Massbecher genommen, aber Tee aus Plastikbechern schmeckt nicht. Und die Glaskaraffen waren zu schmal für den Teefilter. Aber dafür gab es den Wasserkocher mit unterschiedlichen Temperaturen.
Køkken:
Køleskab, fryser (160 L), Microbølgeovn, Opvaskemaskine.
Stue:
Brændeovn, Fladskærms-tv, danske og tyske kanaler.
Bad:
2 badeværelser (Gulvvarme).
Sovepladser:
3 Dobbeltsenge, 2 Enkeltsenge
Øvrige:
Fiberbredbånd, sauna, Vaskemaskine, Tørretumbler, Billard, Bordtennis, klinker med gulvarme i stue, Trægulv med gulvarme i soveværelse, Varmepumpe, afskærmet terrasse, Overdækket terrasse, Åben terrasse, Havemøbler, Liggestole, Gasgrill, redskabsrum, Ladestik til el-bil, Udespa.
Henter data...
Værd at vide om Blåvand
Blåvand er med sin beliggenhed som det vestligste punkt i Danmark et særdeles populært feriemål. Holder du ferie i et af vores sommerhuse i Blåvand får du den skønne vestjyske natur kombineret med en lang række muligheder for at være aktiv. Der er to strande i Blåvand, en nord- og en sydstrand. Sydstranden ligger i læ af Horns Rev, hvilket gør stranden meget børnevenlig. Nordstranden er mere vild, og her frarådes det at bade, fordi strømmen er meget kraftig. Til gengæld er nordstranden perfekt til vandreture, og her er der gode muligheder for at finde rav på stranden.
Beliggenhed og landskab: Blåvand ligger i naturskønne omgivelser på den jyske vestkyst. Området bærer præg af at ligge tæt på Vesterhavet på den ene side og med Ho Bugt på den anden side. Der er også flere store skovområder i Blåvand med både vandre- og cykelstier.
Indkøb og shopping: Der er flere store supermarkeder og en lang række specialbutikker i Blåvand. Du kan også overveje at køre en tur til Esbjerg, som er Danmarks femtestørste by. Her finder du Danmarks længste gågade med flere end 200 butikker.
Oplevelse og udflugtsmål:
- Blåvand Strand
- Tirpitz
- Blåvand Zoo
- Vadehavet, Skallingen
- Ho bugt
- Filsø
- Blåvandshuk fyr
- Legoland (ca. 80 kilometer)
- Gågaden i Esbjerg
- Ribe
Muligheder for at være aktiv: Vandreture, cykelture, badning, fuglekiggeri, vandsport og ravsøgning.
Hundeskove i nærheden: Blåvand Hundeskov er en fuldt indhegnet hundeskov, som ligger centralt i Blåvand. I hundeskoven finder du også en bålplads, en naturlegeplads samt et toilet.
9.878
9.878
11.278