Rummeligt sommerhus i Houvig med spa og sauna

Troldedalen 35, Houvig - Sommerhusnr.: JW1330

Antal personer
8 pers.
Nærmeste strand
400 m
Nærmeste indkøb
1750 m
Husdyr tilladt
Max 1
Standvandspa
2 pers.
Sauna
Opvaskemaskine
Vaskemaskine
Tørretumbler
Gratis fiberbredbånd
Fibernet
Ikke ryger hus
Ingen opladning af elbil
Ladning
Varmepumpe: Luft til luft
Sommerhus JW1330 på Troldedalen 35, Houvig - Billede #0Sommerhus JW1330 på Troldedalen 35, Houvig - Billede #1Sommerhus JW1330 på Troldedalen 35, Houvig - Billede #2Sommerhus JW1330 på Troldedalen 35, Houvig - Billede #3Sommerhus JW1330 på Troldedalen 35, Houvig - Billede #4Sommerhus JW1330 på Troldedalen 35, Houvig - Billede #5Sommerhus JW1330 på Troldedalen 35, Houvig - Billede #6Sommerhus JW1330 på Troldedalen 35, Houvig - Billede #7Sommerhus JW1330 på Troldedalen 35, Houvig - Billede #8Sommerhus JW1330 på Troldedalen 35, Houvig - Billede #9Sommerhus JW1330 på Troldedalen 35, Houvig - Billede #10Sommerhus JW1330 på Troldedalen 35, Houvig - Billede #11Sommerhus JW1330 på Troldedalen 35, Houvig - Billede #12Sommerhus JW1330 på Troldedalen 35, Houvig - Billede #13Sommerhus JW1330 på Troldedalen 35, Houvig - Billede #14Sommerhus JW1330 på Troldedalen 35, Houvig - Billede #15Sommerhus JW1330 på Troldedalen 35, Houvig - Billede #16Sommerhus JW1330 på Troldedalen 35, Houvig - Billede #17Sommerhus JW1330 på Troldedalen 35, Houvig - Billede #18Sommerhus JW1330 på Troldedalen 35, Houvig - Billede #19Sommerhus JW1330 på Troldedalen 35, Houvig - Billede #20Sommerhus JW1330 på Troldedalen 35, Houvig - Billede #21Sommerhus JW1330 på Troldedalen 35, Houvig - Billede #22Sommerhus JW1330 på Troldedalen 35, Houvig - Billede #23Sommerhus JW1330 på Troldedalen 35, Houvig - Billede #24Sommerhus JW1330 på Troldedalen 35, Houvig - Billede #25Sommerhus JW1330 på Troldedalen 35, Houvig - Billede #26Sommerhus JW1330 på Troldedalen 35, Houvig - Billede #27Sommerhus JW1330 på Troldedalen 35, Houvig - Billede #28Sommerhus JW1330 på Troldedalen 35, Houvig - Billede #29Sommerhus JW1330 på Troldedalen 35, Houvig - Billede #30Sommerhus JW1330 på Troldedalen 35, Houvig - Billede #31Sommerhus JW1330 på Troldedalen 35, Houvig - Billede #32Sommerhus JW1330 på Troldedalen 35, Houvig - Billede #33Sommerhus JW1330 på Troldedalen 35, Houvig - Billede #34Sommerhus JW1330 på Troldedalen 35, Houvig - Billede #35Sommerhus JW1330 på Troldedalen 35, Houvig - Billede #36
1 / 37

Skal hele familie med på ferie i år? Så er huset beliggende på Troldedalen 35 i Houvig med garanti noget for jer. For med 8 sovepladser, stor stue og en dejlig naturgrund er der masser af plads til at tage bedsteforældrene med på ferie. Og jeres hund er også velkommen. Og det bedste af det hele er, at huset kun ligger 400 meter fra vandet.

Smagfuld indretning med plads til afslapning

Det dejlige sommerhus oser af vaskeægte sommerhusatmosfære. Her er indretningen smagfuldt afstemt og rummer klassiske sommerhuselementer i en opdateret version. I vil uden tvivl straks føle jer velkomne i huset og få lyst til at smide jer i sofaen.
 
Ro, hygge og samvær er kodeordene for huset. Den store flydersofa står klar til at blive indtaget med en favn fuld af slik og popcorn eller en god bog. Og med den knitrende lyd og behagelige varme fra brændeovnen er stemningen fuldstændig i top. Den dejlige stue ligger nedsænket i forhold til resten af huset, og herfra har I direkte udgang til den skønne sydvendte terrasse.
 
Træder I er par trin op fra stuen, kommer I direkte op til en hyggelig spiseplads, der ligger i direkte forbindelse med køkkenet. Omkring bordet kan I nyde morgenkaffen og rundstykkerne eller spille en omgang kort sammen. Køkkenet er lyst og velindrettet med blandt andet mikroovn, vaskemaskine og køleskab med en fryser på 59 liter.

Et sommerhus med mange sovepladser + sauna og spa

Når hele familien skal samles for at holde ferie sammen, er det vigtigt, at der er nok plads til alle. I dette sommerhus i Houvig er der 8 sovepladser, så alle kan nyde godt af at kunne trække sig tilbage. Sovepladserne er fordelt på 4 gode soveværelser.
 
Herudover er der et stort og lækkert badeværelse, hvor I virkelig kan komme til at slappe af. Det er nemlig udstyret med både sauna og et stort spabad, der uden tvivl vil vække begejstring hos alle familiens medlemmer. Dertil kommer endnu et mindre badeværelse med bruseniche og gulvvarme.

Tæt på Vesterhavet og aktiviteter i feriebyerne Hvide Sande og Søndervig

Sommerhuset ligger kun nogle få minutters gang fra stranden, så der er rig lejlighed til at nyde Vesterhavet året rundt. For uanset om I besøger sommerhuset i Houvig i sommer- eller vinterhalvåret, er Vesterhavet et besøg værd. Kolde blæsevejrskinder kan nemlig være lige så dejlige som solkysset hud.
 
Beliggenheden i Houvig er også ideel, hvis I gerne vil krydre jeres ophold med aktiviteter. Feriebyerne Hvide Sande og Søndervig ligger ikke lang fra adressen, og her kan I blandt andet besøge supermarkeder, specialbutikker, lokale spisesteder og meget mere.

  • Soverum:4
  • Bolig-/Grundareal:120 / 1200 m²
  • Renoveret / Byggeår:2004 / 1994
Lokalkontor

Esmark Søndervig
Telefon: +45 69 15 96 11
E-mail: sondervig@esmark.dk

Nøgleudlevering

Nøglen kan afhentes fra kl. 15.00, men vi udleverer den også gerne tidligere på dagen, hvis feriehuset er klar til indflytning før tid.

DeutschlandAI Oversat

4.5 ud af 5

Stort hus perfekt til to familier. Stor køkken og stor spisestue. Huset har mange ekstra sovepladser til børn. (To gange hems) Meget velegnet til hunde, da der også er en lukket terrasse.

DeutschlandAI Oversat

3.5 ud af 5

Huset JW1330 ligger nær stranden, stien ved husene til klitterne bliver kun lidt brugt af køretøjer. Huset selv har fire soveværelser, to med hver to enkelt senge forbundet og to med enkeltsenge. Desuden er der på et højere niveau en dobbeltseng. Køkkenet og skabene indeholder forskellige ting, der kan bruges til hyggelige dage i huset. I hjørnet af stuen, som man når via nogle trappetrin, er der to sofaer og tre lænestole, hvorfra man har udsigt til brændeovnen. Whirlpool og sauna er i ét badeværelse, i det andet er der vaskemaskine og tørretumbler. Udenfor er der en åben og mod vejen en lukket terrasse. I klitterne foran huset er der en gynge. Hvis nogle af møblerne blev opdateret, kunne jeg give huset 3 stjerner og ville leje det igen.

DeutschlandAI Oversat

5 ud af 5

Vi var i dette hus for anden gang. Huset kunne vi rigtig godt lide igen, og beliggenheden er meget god. Terrasserne er dejlige (sol eller skygge). I køkkenet er der alt, hvad man har brug for. Kølende stort fjernsyn og behagelige sofaer og afslapningsstole. Vi kommer gerne igen.

DeutschlandAI Oversat

4 ud af 5

Sommerhuset var meget dejligt, vi kunne især godt lide de beskyttede terrasser foran og bag huset. Sommerhuset ligger som mellem klitterne, og det er virkelig kun en kort vej til stranden.

DeutschlandAI Oversat

4.5 ud af 5

Møblerne er til dels "i årenes løb," men vi har indtryk af, at de efterhånden bliver udskiftet.

DeutschlandAI Oversat

3.5 ud af 5

Feriehus med enkel indretning i soveværelserne, praktiske møbler i stuen, stort spisebord, rigeligt service til stede. Kort vej til stranden, lidt trafik i gaden.

DeutschlandAI Oversat

3.5 ud af 5

Godt opdelt lyst hus, der er lidt aldrende, med to flotte solterrasser, hvor man har sol hele dagen.

DeutschlandAI Oversat

5 ud af 5

Et meget smukt og godt indrettet sommerhus. Vi følte os meget godt tilpas.

Indretning

Kalender

Om området

Søndervig Kontor

Dit servicekontor i nærheden

Esmark Søndervig

Lodbergsvej 18
6950 Ringkøbing

Telefon: +45 69 15 96 11
Email: sondervig@esmark.dk