Skønt sommerhus til 6 personer med vildmarksbad og udestue
Arvidvej 27, Bjerregård - Sommerhusnr.: A1220
Om huset
På en skøn indhegnet naturgrund på Arvidvej 27 finder I dette hyggelige sommerhus med anneks og plads til 6 feriegæster. Sommerhuset er renoveret i 2017 og indbyder til mange afslappende stunder i vildmarksbad og sauna. Et af feriehusets highlights er den store udestue, som er et naturligt samlingspunkt for hele familien. Det er tilladt at medbringe 2 hunde i sommerhuset.
Hyggeligt sommerhus med sauna og udestue
Så snart I træder ind i det hyggelige feriehus, vil I føle jer hjemme. Hjertet i sommerhuset er opholdsstuen med en varmende, knitrende brændeovn, som også skaber en ekstra hyggelig feriestemning på en regnvejrsdag. I udestuen kan I tilbringe mange afslappende timer og nyde en fin udsigt til det naturskønne landskab.
Sommerhuset har et praktisk udstyret køkken med køleskab, 120L fryser og mikroovn. Her kan familiens kok tilberede yndlingsretterne, mens opvaskemaskinen klarer opvasken.
Inden sengen kalder, indbyder sommerhuset til en afslappende wellness-aften med en tur i saunaen. Det er også oplagt at benytte sig af den efter en lang gåtur ved stranden.
Sommerhusets 6 sovepladser er fordelt på 3 gode værelser - alle med dobbeltsenge. Bemærk venligst, at der kun er adgang til et af soveværelserne udefra.
Dejligt udeområde med vildmarksbad
Sommerhuset har en skøn, åben terrasse, hvorfra I kan nyde den friske havluft i de komfortable havemøbler. Her er desuden en grill, så I kan slutte dagen af med et lækkert grillmåltid på en lun sommeraften.
Som et ekstra plus byder sommerhuset på vildmarksbad, så I kan nyde stjernehimlen i varmt vand efter en begivenhedsrig feriedag.
Til familiens yngste er der både sandkasse og gynge på naturgrunden. Børnene og hundene kan sagtens løbe rundt uden for meget opsyn – grunden er nemlig indhegnet.
Ferie i Bjerregård ved hav og fjord
Sommerhuset har en ideel beliggenhed i Hegnet syd for Bjerregård. Herfra har I blot 400 meter til den kilometerlange sandstrand og Vesterhavet, som indbyder til lange gåture med fødderne i vandkanten.
Området er især populært blandt lystfiskere, vandsportsentusiaster og naturelskere, da også Ringkøbing Fjord ligger i god afstand fra feriehuset.
Er I klar på en hyggelig shoppetur, kan det anbefales at besøge den lille havneby Hvide Sande, som byder på et udvalg af lokale butikker. Her er også lækre restauranter og caféer med udsigt til slusen.
- Soverum:3
- Bolig-/Grundareal:100 / 1571 m²
- Renoveret / Byggeår:2017 / 1961
Lokalkontor
Esmark Bjerregård
Telefon: +45 69 15 96 12
E-mail: bjerregaard@esmark.dk
Nøgleudlevering
Nøglen kan afhentes fra kl. 15.00, men vi udleverer den også gerne tidligere på dagen, hvis feriehuset er klar til indflytning før tid.
Sandra SonnenbergDeutschlandAI Oversat
4.5 ud af 5
Huset er hyggeligt indrettet. Køkkenet er lille, men har alt det udstyr, man har brug for. Alle apparater fungerede. Vinterhaven var en drøm. Når solen havde varmet den op, kunne vi blive der indtil aftenen. Badeværelset er stort og meget pænt. Vi var der med 5 personer og 2 hunde.
Vanessa BehrendtDeutschlandAI Oversat
4.5 ud af 5
Meget dejligt, lyst sommerhus. Vi følte os meget godt tilpas der. Blikkfanget er den fantastiske, store vinterhave, som man desværre ikke kan bruge så godt om vinteren, da det er for koldt der. For hundene og barnet var det optimalt, at grunden er indhegnet.
Vivian HausmannDeutschlandAI Oversat
4.5 ud af 5
Feriehuset var stort og meget lyst. Vi følte os straks godt tilpas. Huset er beregnet til 6 personer, men vi var kun to med hund. For to personer er det ikke for stort. Vi opholdt os gerne i vinterhaven, da den var super hyggelig. Der var et bordfodbold, dart og en gyngestol, det var meget sejt. Brændeovnen var uundværlig om vinteren. Køkkenet var udstyret med alt hvad man behøver. Hvad vi fandt særligt fedt var, at grunden var indhegnet. Det var super for vores hund, især i godt vejr. Mange af boligerne i området havde ikke det. Vi var meget tilfredse og kommer gerne igen!
Norbert WeissenbornDeutschlandAI Oversat
3.5 ud af 5
Det mest optimale er, at huset og grunden er helt indhegnet. Vinterhaven er med sikkerhed fantastisk om sommeren, men om vinteren kan den ikke bruges, da der ikke er nogen opvarmning.
Bernd SchamlottDeutschlandAI Oversat
4.5 ud af 5
For os et fuldstændigt, kærligt og hyggeligt indrettet feriehus, der mere end opfyldte vores forventninger. Fra spisestuen har man en fantastisk udsigt til strandovergangen. Huset tilbyder tilstrækkelig plads til 6 personer og 2 hunde. Grunden er godt nok ikke højt indhegnet, men det var tilstrækkeligt for at holde vores riesenschnauzer fra at springe over. Vi var for anden gang i huset og planlægger allerede for februar 2026.
GastDeutschlandAI Oversat
4.5 ud af 5
Huset er meget hyggeligt og udstyret med alt nødvendigt. Køkkenet er godt nok lille, men alt er til stede. Man har desuden en stor fryser, så man ved længere ophold kan opbevare en del. Også for firbenede venner er det meget behageligt, og de kan frit bevæge sig på den indhegnede grund. Værelsesfordelingen kræver lidt tilvænning, men for 2-4 personer er det optimalt. Vi kommer gerne igen.
Kerstin KrollDeutschlandAI Oversat
2.5 ud af 5
Der er gjort en indsats ved renoveringen, indretningen er smart, vinterhaven i bohostil. Badefadet har desværre ingen massage-dyser!!!
GastDeutschlandAI Oversat
5 ud af 5
Et meget dejligt feriehus, hvor vi har følt os meget godt tilpas.
GastDeutschlandAI Oversat
5 ud af 5
Meget smukt
Silke LübkingDeutschlandAI Oversat
4.5 ud af 5
I dette feriehus kan man virkelig føle sig godt tilpas, det er hyggeligt, og det har alt, hvad man har brug for, uanset om det er i køkkenet - meget veludstyret - eller i stuen - flot SmartTV, pejs og en super komfortabel og stor opholdsstue - også vinterhaven er en drøm med flot panoramaudsigt, soveværelser med deres behagelige senge sørgede for en god nattesøvn, og det store badeværelse med den meget gode bruser gjorde, at man kunne starte den næste feriedag med ny energi.
GastDeutschlandAI Oversat
4 ud af 5
Feriehuset er smukt beliggende. Ikke for tæt på stranden og ikke for langt væk. Der er masser af plads til tre personer. Vaskemaskinen, køleskabet og fryseren er meget gode. Fjernsynet fungerer perfekt. Som tysk turist anbefales det at tage en Amazon Firestick med, så man har alt, hvad man har brug for om aftenen. Badefadet er et rigtigt højdepunkt. Let at betjene og meget afslappende. Sengene er en smagssag, jeg ville have foretrukket dem lidt hårdere, men det er op til hver enkelt. Husets renlighed var meget god. Selvfølgelig er der spindelvæv her og der, men sådan er naturen. Der er også to kulgrill, som jeg dog ikke brugte. Der er en kvalitets haveslange, som kan nå næsten alle steder. For tre personer et fantastisk hus. For seks kunne det være for lille, da der kun er et badeværelse. Men det berørte os ikke.
Marina NinowDeutschlandAI Oversat
5 ud af 5
Skønt sommerhus, en smule indviklet, med 3 soveværelser. Heraf et uden for huset med en 140cm seng, ved siden af huset. Et soveværelse, meget lille, men med dobbeltseng og et stort soveværelse, ved siden af det eneste badeværelse (med sauna), med gennemgang. Lille køkken med god udstyr, ny ovn og opvaskemaskine. Alt hvad man har brug for er til stede. På gangen en ekstra vaskemaskine og fryser. Skøn stor stue med pejs, spisekrog, sofa og TV. Højdepunktet er den store vinterhave med dart, bordfodbold og mange siddepladser. I haven er der også mange siddepladser, sandkasse, badetønde og grill.
Ludwig WackerbauerDeutschlandAI Oversat
4.5 ud af 5
Meget flot moderne indrettet feriehus, selvom billederne får det til at se meget større ud. Køkkenet er meget lille, mere end to personer kan ikke lave mad samtidig. Alt i alt et meget flot feriehus, som vi gerne kommer tilbage til.
Vanessa KämmererDeutschlandAI Oversat
3.5 ud af 5
Hyggeligt sommerhus med udsigt over klitterne. For os som fem personers familie helt tilstrækkelig. Omgivelserne inviterer til cykling.
GastDeutschlandAI Oversat
5 ud af 5
Det er meget smukt, vi har slappet godt af. Badetønden var simpelthen super.
Melanie GohlkeDeutschlandAI Oversat
4 ud af 5
Smukt, moderne hus med kort vej til stranden. Der er en stor vinterhave med dartskive og bordfodbold. Bruseren er niveaufri og rummelig. Køkkenet er lille, men alligevel hos alt der.
Ramona SchlensogDeutschlandAI Oversat
4.5 ud af 5
Huset bød på tilstrækkelig plads og frem for alt ro. Køkkenet er lille, men alt er til stede, hvad man har brug for. Vi mangler stadig et par kopper og gryder med låg. Ellers ingen klager. Bruseren er dejlig stor! Sengene var i top! De mange siddepladser, herligt. Vi følte os meget godt tilpas!
Sandra Golder-MeyerDeutschlandAI Oversat
4 ud af 5
Dejligt rummeligt hus med god indretning. Grunden er indhegnet, meget dejlig for små børn eller hunde. Fantastisk udsigt til klitlandskabet.
Antje HohenseeDeutschlandAI Oversat
5 ud af 5
Huset er meget komfortabelt og meget godt udstyret. Vi var her med fire personer og følte os meget godt tilpas. Et højdepunkt er i vinterhaven bordfodbold og dartskive, så vi havde den ene eller anden fornøjelige aften.
Melanie LiedtkeDeutschlandAI Oversat
5 ud af 5
Vi har lejet huset som familie med to børn. Vi har nu rejst rundt i Hvide Sande i 8 år. Sommerhuset på Arvidvej tiltalte os alle meget. Det er meget stort og gav os mere end nok plads. Køkkenet er lille, hvilket overhovedet ikke generede os. Det er meget godt udstyret, selv ting som en køkkenvægt, køkkenmaskine og bageforme er der (vi har været i huse med flere stjerner, som langt fra var så godt udstyret). Vinterhaven tilbyder mange siddepladser, et dartspil og et fodboldbord, så man også kan nyde dårlige vejr-dage. I haven er der fodboldmål og en sandkasse, som vores børn gerne brugte. Sådanne ting eller småting som en skammel i badeværelset, så selv de små gæster kan nå håndvasken, er ting, der positivt sprang os i øjnene. Alt i alt er det et meget tiltalende hus, som vi gerne vil leje igen og anbefale videre.
Kay SchefflerDeutschlandAI Oversat
4 ud af 5
Vi var i dette hus i begyndelsen af juni 2023. Det var hyggeligt for os to, takket være det gode vejr kunne vi også benytte havestuen. Vi glædede os over bordfodbold og dartskiven og brugte dem også. Vi kunne ikke spise morgenmad på terrassen, da det var for køligt om morgenen, men om eftermiddagen, når solen var rundt om huset, gjorde vi det hyggeligt med liggestolene og de hyggelige stole og slappede af efter en stranddag.
Indretning
Kalender
Om området

Dit servicekontor i nærheden
Esmark Bjerregård
Sønder Klitvej 195
6960 Hvide Sande
Telefon: +45 69 15 96 12
Email: bjerregaard@esmark.dk
3.458
3.458
3.458
Oplistet i: Områder Bjerregård Arvidvej 27, 6960 Hvide Sande